Bolest v třísle
Obtíže v oblasti třísel mohou mít mnoho příčin a stejně tak se mohou projevovat celou řadou různých projevů (píchání v třísle, tahání v třísle). Často se také bolest může šířit do oblasti kyčle, podbřišku nebo i stehna. Co jsou nejčastěji příčiny a jak si od bolesti v třísle pomoci?
Anatomie třísla
Jako oblast třísla označujeme prostor na vnitřní straně horní části stehna. V tomto místě se nachází řada anatomických struktur.
Svaly
V tomto místě nacházíme svaly, které nazýváme přitahovače stehna (adduktory). Tyto svaly se starají o přitažení nohy směrem k druhé noze a jsou také důležité pro udržování stability kyčle. Jejich aktivita se obvykle zvyšuje při rychlém vyběhnutí (sprintu) nebo náhlé změně směru pohybu (nejčastěji při sportech jako je fotbal, hokej, tenis..). Mezi adduktory řadíme musculus adductor longus, musculus adductor brevis, musculus adductor magnus, musculus pectineus a musculus gracilis.
Nervy
Do oblasti třísel vstupují nervové struktury, které se starají jak o senzitivní, tak motorickou inervaci v oblasti třísel. Okolo intimních partií prochází nervus ilioinguinalis, který se stará o senzitivní inervaci stehna v blízkosti pohlavních orgánů. Přenost informací o citlivosti z oblasti třísla vzdáleněji od intimních partií zajišťuje nervus genito-femoralis. Jeho genitální větev navíc senzitivně inervuje i oblast šourku/velkých stydkých pysků. O nervové zásobení doní části třísla a stehna se pak stará nervus femoralis
Cévy
Přes tříselní krajinu vstupuje arteria iliaca externa (skrz lacuna vasorum), kde se následně mění na arteria femoralis, jenž se následně rozděluje do 5 větví zásobující celou dolní končetinu.
Žilní návrat je pak zajištěn povrchovými a hlubokými žilami, které probíhají ve dvojicích podél stejnojmených tepen. Přes tříslo tedy prochází vena femoralis.
Mízní uzliny
V oblasti třísel se nachází taky důležité mízní uzliny. Tyto kulovité orgány se nachází v průběhu lymfatických cest a zajišťují filtraci lymfy. Uzliny bývají hmatatelné právě v oblasti třísel.
Co může způsobovat bolest v třísle?
Svaly
K natažení přitahovačů (svalů v oblasti třísla) dochází nejčastěji během sportovní aktivity. Natažení svalů třísla doprovází náhlá intenzivní tahavá bolest.
Šlachy a jejich úpony
Bolest úponů adduktorů na stydkou kost je označována také jako entezopatie. K rozvoji bolesti šlach v místě jejich úponů dochází obvykle při skokovém navýšení zátěže (ať už sportovní nebo pracovní). V závislosti na stádiu zranění se obtíže projevují taháním v třísle před a po skončení pohybové aktivity, v pokročilém stádiu se pak může objevovat i bolest v klidu.
Vnitřní orgány
Do oblasti třísel se často projektuje bolest způsobená onemocněním vnitřních orgánů. Ledvinové kameny a s nimi spojená ledvinová kolika se obvykle projevuje bolestí břicha, která se šíří až do třísel. Za bolestí v téhle oblasti mohou stát také záněty mužského pohlavního ústrojí.
Mízní uzliny
Zduřelé (zvětšené) mízní uzliny mohou také způsobovat bolest v třísle. K jejich zvětšení vede obvykle některé z infekčních onemocnění.
Tříselná kýla
Jde o vyklenutí tkání z břišní dutiny do oblasti třísel v místě tzv. tříselného kanálu, kde je břišní stěna oslabená. Častěji se tříselná kýla objevuje u mužů, neboť ženy mají tuto oblast zpevněnou vazy, které podpírají dělohu. Typickým projevem je pak “boule” (hrbol, bulka), která se zvýrazní při stojí, zvýšeném úsilí břišních svalů (např. kašli, kýchání) a zmenšuje se vleže na zádech.
Jak najít příčinu bolestí třísel?
Hledání příčiny vzniku obtíží v oblasti třísel může být velice zapeklité, proto je vhodné pozorovat, ve kterých situacích a za jakých okolností se bolest objevuje.
Bolest třísel při sportu
Sportovní aktivity, při kterých dochází k rychlým intenzivním sprintům, výběhům do strany nebo změna směru běhu, jsou rizikovější pro vznik poranění svalů v oblasti třísel. Typickým příkladem tohoto typu sportu je třeba hokej, fotbal nebo tenis. U těchto aktivit se adduktory (svaly na vnitřní straně stehna) musí podílet na udržování stability pánve a jsou pod výrazným excentrickým zatížením. Proto si mnoho hokejistů, tenistů stěžuje na bolest v třísle, kde se tyto svaly upínají. Bolest úponu přitahovačů, tzv. entezopatie adduktorů, se projevuje především při zatížení. Mnohdy se obtíže zhorší při zahájení sportovní aktivity, po rozcvičení a “zahřátí” se mohou zmenšit a opět vystupňovat druhý den. Bolest bývá popisována jako tahání v třísle, někdy však může být intenzivnější a projevovat se až pícháním v třísle.
Pokud jsou tedy obtíže spojené spíše s intenzivní pohybovou aktivitou a jsou spíše tahavé povahy, příčina obtíží se nachází ve šlachách přitahovačů stehna a jejich úponů na stydkou kost. Terapie těchto obtíží je pak založena na posílení těchto svalů a adaptaci na zátěž. Je nutné tedy, abychom s pacientem sestavili cvičební plán, který povede k zesílení svalů, které nejsou dostatečně silné a dobře netolerují sportovní zátěž. Pokud bude léčba založena pouze na omezení pohybové aktivity, klidovém režimu, případně aplikaci některé u forem fyzikální terapie, může dojít ke snížení obtíží, ale je zde vysoké riziko opětovného poranění.
Bolest v tříslech při stažení břišní stěny (kašel, kýchání, zvedání těžkých věcí)
Kontrakcí břišních svalů a aktivací břišní stěny se v některých případech mohou zhoršovat bolesti v tříslech. V takovém případě může být viníkem tříselná kýla. Jedná se o jakési povolení břišní stěny s následným vyklenutím tkání. Člověk si pak může nahmatat “bouli”, “bulku” v oblasti třísel, která může být podle závažnosti různě veliká. Toto vyklenutí a bolest se obvykle zvětšuje při zatnutí břicha, ať už při kašli, kýchnutí, vyprazdňování nebo cvičení. Naopak, při lehu na zádech boule mizí.
Tříselná kýla může být riziková v momentě, kdy dojde k jejímu “uskřinutí” – vyklenutí se nedá zatlačit zpět. Riziko uskřinutí tkví v tom, že do měkké tkáně přestává proudit krev a časem může odumřít. Pokud se tedy vytvořená “boule” nedá zatlačit zpět do dutiny břišní, začne se objevovat náhlá intenzivní bolest, vyklenutí mění barvu, je vám nevolno nebo na zvracení, vyhledejte lékařskou pomoc.
Bolest třísel v klidu
Bolestivé obtíže v tříselné oblasti mohou být vázané také na onemocnění vylučovacího traktu. Například, infekce vyvolávající zánět močových cest může způsobovat nejen pálivé bolesti při močení, ale i nepříjemný pocit v oblasti třísel. Také některé gynekologické nemoci jsou spjaty s bolestí třísel.
Bolest v třísle vystřelující do nohy
V některých případech se bolest z třísel může šířit dál, až do oblasti stehna či kolene. Jednou z možných příčin je femoro-acetabulární impingement. Jedná se o bolestivý stav, který vzniká jako následek abnormálního kontaktu mezi hlavicí kosti stehenní (femur) a jamkou, do které hlavice nasedá, tzv. acetabulem. Obtíže se obvykle objevují při pohybu v kyčli do přednožení (flexe) s rotací. Další možnou příčinou bolesti třísel vystřelující do nohy mohou být spoušťové body, tzv. trigger points. Při aktivaci těchto bodů (ať už stažením svalu nebo tlakem do bodu) se bolest z místa může šířit dál. Z třísel na přední stranu stehna vystřeluje bolest ze spoušťového bodu v m. iliopsoas. Až do oblasti kolene se může šířit bolest z trigger pointu v přitahovačích stehna (adduktorech).
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- Ganz, R., Parvizi, J., Beck, M., Leunig, M., Nötzli, H. and Siebenrock, K.A., 2003. Femoroacetabular impingement: a cause for osteoarthritis of the hip. Clinical Orthopaedics and Related Research®, 417, pp.112-120.
- Tyler, T. F., Nicholas, S. J., Campbell, R. J., Donellan, S., & McHugh, M. P. (2002). The effectiveness of a preseason exercise program to prevent adductor muscle strains in professional ice hockey players. The American journal of sports medicine, 30(5), 680
- The HerniaSurge Group. International guidelines for groin hernia management. Hernia 22, 1–165 (2018). https://doi.org/10.1007/s10029-017-1668-x
- https://spoustovybod.cz/bolest-predni-strany-stehna/
- Image by freepik