Lateralita a koordinace oko – ruka
Vliv laterality na sportovní výkon je v poslední době velice diskutované téma, zejména asymetrických sportů, které vyžadují přednostní využívání jedné strany těla. U mnoha sportů je nutná znalost laterality, především ruky a oka, a to kvůli nutnosti zaměřit se na dynamický předmět (míč, protivník atd.). Vztah mezi lateralitou oka a ruky oční vytváří dva různé percepčně-motorické profily. Jeden, kdy dominantní ruka a oko jsou ipsilaterální (stejnostranné), tzv. UC-HELP, a druhý, kdy jsou dominantní oko a ruka kontralaterálně (do kříže), tzv. C-HELP.
Lateralita a dominantní ruka, oko, noha
Lateralita je přednostní využití jednoho z párových orgánů těla vzhledem k její druhé straně (oko, ruka, noha a další). Dominance ruky si každý z nás uvědomuje velice dobře, jelikož už od dětství většina lidí má tendenci preferovat jednu z rukou pro různé manuální úkony (psaní, uchopování věcí atd.). Avšak o tom, že máme dominantní oko se příliš nemluví.
Dominantní oko (dominant eye, eye-dominance) znamená preference vizuálního vstupu z jednoho oka před druhým. Dominantní oko poskytuje více vstupu do zrakové kůry mozku a přesněji předává informace (např. o umístění objektu). Naopak nedominantní oko předává zrakové informace stranově posunuté a tím i méně přesné. U sportu hraje znalost dominantního oka výrazný vliv na výkon, neboť pokud je např. technika úderu nebo postavení hráče na hřišti v nesouladu s dominantním okem, nedokáže využít potencionální benefity, které by mohl těžit při využití dominantního oka.
Co se týče dominantní nohy, je situace trochu složitější. V roce 1998 Peters definoval dominantní nohu jako „nohu používanou k manipulaci s předmětem“. Tím se definuje nedominantní noha jako „noha, která plní stabilizační nebo podpůrnou roli“. Jednou z nejistot při určování dominance nohou je skutečnost, že literatura uvádí rozdíly v dominanci nohou mezi různými typy úkolů. U bilaterálních úkolů, jako je kopání do míče ve stoje, jsou zapojeny obě nohy.
Při jednostranných stabilizačních úkolech, jako je stoj na jedné noze, je však aktivní pouze jedna noha, která je pak označována za dominantní. Hart a Gabbard (1997) tvrdili, že dominantní noha v úlohách (např. ta co kope do míče) je obecně také dominantní nohou v jednostranných stabilizačních úlohách. To by znamenalo, že se stojná noha se změní. V jejich vlastní studii však pouze 62 % pravorukých a 44 % levorukých účastníků vyměnilo stojnou nohu u bilaterálního úkolu ve srovnání s jednostranným úkolem, takže zjevně neexistuje dominance jedné nohy pro všechny úkoly.
Zjišťování dominantního oka
Jednoduchý test pro zjištění dominantního oko najdete v anglické literatuře pod názvem The Dominant Eye Test
- Postavte se do prostoru, natáhněte ruce před sebe a pomocí ukazováčků a palců vytvořte trojúhelník.
- Mějte obě oči otevřené, dívejte se přes vytvořený trojúhelník před sebe a zkuste se zaměřit na nějaký předmět před vámi.
- Teď zavřete pravé oko. Posunul se předmět, který pozorujte (např. tenisák) v trojúhelníku do strany? A když zavřete levé oko a pravé je otevřené, tak zůstává přesně ve středu? Máte dominantní pravé oko.
- V případě, že máte dominantní levé oko, tak při zavření pravého oka, předmět zůstává ve středu trojúhelníku a při zavření levého se posouvá do strany.
Koordinace oko – ruka
Koordinace oko-ruka je schopnost provádět činnosti, které vyžadují současné použití našich rukou a očí. Naše oči vnímají a předávají informace o věcech tak, aby naváděly naše ruce k pohybu. Oči používáme k nasměrování pozornosti na podnět a pomáháme mozku pochopit, kde se tělo v prostoru nachází (sebevnímání). Ruce na základě vizuálních informací vykonávají činnost.
Koordinace oko-ruka je komplexní kognitivní schopnost, která se rozvíjí již od prvních měsíců života. Tuto schopnost využíváme pro běžné denní úkony, avšak pro mnohé sporty je nutné mít tuto koordinaci na vyšší úrovni, abychom byli schopni dosahovat lepší výsledků.
Při činnostech zaměřených na koordinaci oko – ruka jsou manuální reakce lateralizovány v kontralaterální hemisféře, zatímco dominantní oko je funkčně spojeno s stejnostrannou hemisférou. Existují dva typy profilů laterality ruka-oko: jeden vyplývá z preferování stejné strany ruky i oka (nezkřížený, UC-HELP) a druhý z preferování oka a ruky na různých stranách těla (zkřížený, C-HELP).
Typickými sporty, kde je nutné mít schopnost koordinace oko – ruka je např. tenis, golf, baseball, kriket, basketbal .. Hráči těchto sportů musí pomoci zraku analyzovat rychlost přiltajícího míče, vzdálenost jamky, pohyb protihráče a dle toho nastavit své tělo a instruovat ruce pro pohyb.
Někteří autoři studií na toto téma předpokládají specifické fyziologické výhody pro hráče jednostranných sportů se zkříženou lateralitu. Znalost laterality oko-ruka by mohla velice prospěšná při úpravě a tréninku techniky konkrétního sportu, určení pozice hráče v rámci hřiště (např. u volejbalu, basketbalu ..) nebo také při dosahování lepší úrovně koordinace a výkonnosti obecně.
Aktivity zlepšující koordinaci oko – ruka
Když se podíváme na profesionální sportovce, často uvidíme, že součástí jejich rozcvičky není pouze běh, aerobní cvičení nebo mobilizační cviky, ale i koordinační aktivity. Spoustu elitních tenisových hráčů můžete vidět, jak při čekání před zápasem žonglují, chytají různé pomůcky pro vizuální trénink nebo hází míčky o zeď/trenérovy. Cviků pro zlepšení koordinace oko – ruka je nepřeberné množství a vždy volíme takové, které se co nejvíce přibližují specificitě sportu. Obecně však můžeme trénovat koordinaci těmito aktivitami:
- žonglování
- házení a chytání míče o zeď
- hraní videoher
- různé sporty zaměřující se na zasahování terče, např. šipky, lukostřelba, střelba z pistole ..
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj:
- Moreno, M., Capdevila, L. and Losilla, J.M., 2022. Could hand-eye laterality profiles affect sport performance? A systematic review. PeerJ, 10, p.e14385.
- Dahlbo, H., 2022. Hand-Eye Coordination in Tennis. Exploration of Manually Influenced Eye Dominance and Its Association with the Shoulder Position in the Tennis Serve. GRIN Verlag.
- Image by Freepik