Bolest Achillovy šlachy (tendinopatie) – projevy a léčba
Ztuhlost, nepříjemný pocit tahání či bodání v Achillově šlaše, bolest při chůzi, běhu nebo výskoku… i takhle se projevuje tendinopatie Achillovy šlachy. Ačkoliv se dlouhá léta uvádělo, že většinou bolestivých obtíží stojí zánět Achilovky, není tomu zcela tak. Co to teda tendinopatie Achillovy šlachy je a jak se dá léčit?
Co to je tendinopatie Achillovy šlachy a jak vzniká?
Tendinopatie je odborný název pro bolest šlachy. Za tendinopatií Achillovy šlachy považujeme takový stav, kdy bolest Achillovy šlachy přetrvává i přes několik měsíců (mnohdy i roků) a je pociťováno snížení funkčnosti (např. nevyskočím tak vysoko jako dříve, běhám pomaleji). Vznik tendinopatie je pravděpodobně způsobený opakovanou mikrotraumatizací šlachy, za kterou je obvykle odpovědné pravidelné zatěžování (nejčastěji sportovní aktivitou) a nedostatečná regenerace. Mikrotraumata tak nemají čas se zreparovat a jsou opět obnovena. Pokud bychom se podívali na zdravou a „nemocnou“ šlachu z mikroskopického pohledu, lze vidět výrazné změny ve struktuře tkáně. Zatímco zdravá šlacha má hezky lineárně organizovaná vlákna, u šlachy zatížené tendinopatií vidíme neorganizované uspořádání vláken se zvýšenou celularitou. Pro lepší představivost, zdravou šlachu můžeme přirovnat k napnuté struně kytary, zatímco vlákna „nemocné“ šlachy se táhnou jako vyvlíknuté nitky z pleteného svetru.
Jak se tendinopatie Achillovy šlachy projevuje?
Tendinopatie Achillovy šlachy může mít širokou škálu projevů. Obvykle se bolest objevuje při zatížení nohy, nejčastěji při běhu, odrazu, výskoku nebo dopadu, a proto se s bolestí Achillovky velice často setkáváme u běžců, basketbalistů, volejbalistů nebo fotbalistů. Dalším příznakem může být ranní ztuhlost šlachy, která se po rozcvičení zmírní. Výrazně omezujícím příznakem, obzvláště u sportovců, je snížení funkčnosti šlachy. Můžeme mít pocit, že běháme stále pomaleji, vyskočíme méně, musíme vynaložit větší úsilí, abychom dokázali dostatečně odrazit apod. To všechno pak výrazně zhoršuje výkonost sportovce a zhoršuje psychický stav, obzvláště pokud je bolest dlouhotrvající.
Určitě se vám může stát, že pokud budete tyto obtíže popisovat, dostanete diagnózu zánět Achillovky. Zde bych chtěla upozornit na rozdíl, neboť mnoho případů tendinopatií je mylně posuzováno jako zánět, ačkoliv šlacha nevykazuje žádné zánětlivé příznaky. Zánět je hojivý proces, který je nastartován při poškození tkáně. Tedy k rozvoji zánětu v oblasti Achillovy šlachy dochází v momentě, kdy je šlacha poraněna, např. částečně nebo celkové natržení (ruptura Achillovy šlachy). V takové situaci dochází obvykle ke vzniku hematomu (krevního výronu), otoku, zčervenání a zvýšení teploty v místě poranění. Oblast okolo Achillovy šlachy je citlivá na dotyk a je značně omezen nebo zcela znemožněn pohyb v kotníku či postavit se na nohu.
Jak se tendinopatie Achillovy šlachy léčí?
Předem je nutno říci, že bolest Achillovky může být vleklý problém a stejně tak může i terapie trvat delší dobu, kdy musíme být trpělivý. Neexistuje jeden zaručený lék/cvik, který by bolest ihned vyřešil. Již v předchozím odstavci jsme si vymezili rozdíl mezi zánětem a tendinopatií. Trendem v léčbě bolestí Achillovy šlachy bývalo nasazení protizánětlivých léků, omezení zátěže a klidový režim. To je, bohužel, cesta do pekla. Jelikož jsme si již uvedli, že tendinopatie má rozdílný průběh než zánět, není vhodné užívat protizánětlivé léky. Tak stejně není vhodné omezit sportovní činnost, ba naopak! Postupné zatěžování je nejlepším lékem na bolest Achillovy šlachy. Musíme vzít v úvahu, že šlacha je zatěžována i během aktivit, jako je prostá chůze. Pokud je během tohoto pohybu šlacha nebolestivá, můžeme zvolit cvičení/ aktivitu s větším zatížením, např. sestupování z bedny, poskoky na obou nohách, výstup na bednu. Progresivní zátěž budeme modulovat podle pociťované bolestí, až se dostaneme k těžším cvikům, např. opakované poskoky, výskok na bednu, skoky do stran nebo na jedné noze.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- Tyler, T. F., Nicholas, S. J., Campbell, R. J., Donellan, S., & McHugh, M. P. (2002). The effectiveness of a preseason exercise program to prevent adductor muscle strains in professional ice hockey players. The American journal of sports medicine, 30(5), 680
- Maffulli, N., Longo, U.G., Kadakia, A. and Spiezia, F., 2020. Achilles tendinopathy. Foot and Ankle Surgery, 26(3), pp.240-249.
- Image by Drazen Zigic on Freepik