Bolest na přední straně ramene – tendinopatie dlouhé hlavy bicepsu
S bolestí na přední straně ramene přichází na rehabilitaci celá řada lidí. Příčiny vzniku obtíží může být více, ale jedna z nich je docela častá – tendinopatie dlouhé hlavy bicepsu. Jde o bolest šlachy dvouhlavého svalu pažního, který se nachází na přední straně paže a jehož šlacha prochází oblastí ramene upíná se na lopatku. K poranění šlachy a rozvoji obtíží dochází buď to nárazově (po náročné ojedinělé činnosti, např. zvedání stavebního materiálu), nebo při soustavném přetěžování šlachy.
Co je to tendinopatie dlouhé hlavy bicepsu?
Tendinopatie je označení pro bolest šlachy, v tomto případě jde o šlachu dlouhé hlavy bicepsu brachii. Dlouhá hlava bicepsu začíná na tuberculum supraglenoidale lopatky, přechází přes přední stranu ramenní kloubu na paži. Je výrazně delší než šlacha krátké hlavy, proto je i náchylnější na zranění.
Obtíže šlachy při tendinopatií vzniká na základě mechanického poranění šlachy, tedy nejsou způsobeny zánětem. V dřívějších dobách se za příčinu bolestí šlachy považoval zánět, proto se také používal výraz tendinitida, nebo-li zánět šlachy. Dnes už víme, že zánět není vyvolávající příčina, ačkoliv je v mnoha případech přítomný. Nicméně, příčinou nebývá ani úraz ramen, ačkoliv mnohdy jej může předcházet. Ke vzniku bolesti a rozvoji tendinopatie vede buďto jednorázové nebo soustavné nadměrné zatěžování šlachy.
Jak poznat tendinopatii dlouhé hlavy bicepsu?
Tendinopatie dvouhlavého svalu pažního mají obvykle tyto projevy:<>bolest na přední straně ramene
- pocit ztuhlost šlachy ráno po probuzení
- bolest při pohybu, především do předpažení (flexe) a upažení (abdukce)
- mnohdy bývá také omezený rozsah pohybu v rameni, nebo pro bolest nejde pohyb dokončit
- potíže s prováděním jednoduchých denních aktivit (svlékání košile, česání vlasů ..)
Bolest na přední straně ramene se obvykle zhoršuje při pohybu paže do vzpažení, upažení nebo rotací. Po zahřátí a rozcvičení ramene se můžou obtíže zmenšit, ale po skončení činnosti se opět vrátí. Po ránu bývá rameno ztuhlé, mnohdy budí bolest během spánku (především při lehu na bolavém rameni). Okolo šlachy může být přítomný mírný otok a úpon šlach může být ztlustšený. Na dotyk bývá šlacha citlivá a objevovat se mohou také krepitace (praskavé zvuky).
Jak vzniká tendinopatie dlouhé hlavy bicepsu?
Dvojhlavý sval pažní má řadu funkcí – ohýbá loket, otáčí předloktí (supinace), účastní se zvedání paže (předpažení) a napomáhá pohybu paže od těla a k tělu (abdukce, addukce). Současně se dlouhá hlava bicepsu podílí na udržování přední stability ramene. K rozvoji tendinopatie dlouhé hlavy však nejvíce přispívají činnosti, při kterých je na šlachu vyvíjeno excentrické napětí, tedy zátěží je šlacha natahována.
Nárazově vzniklá tendinopatie je obvykle výsledkem jednorázové náročné činnosti nebo aktivity, při kterém došlo k přetížení šlachy. Může se jednat o mnoho různých činností, jako je nošení těžkého materiálu, opakované zvedání břemene, hraní tenisu nebo volejbalu atd. Nejčastěji jsou to nárazové pracovní nebo sportovní aktivity, které člověk standardně neprovádí.
Chronická tendinopatie dlouhé hlavy bicepsu pak vzniká na základě dlouhodobého přetěžování, ať už v rámci zaměstnání nebo sportu. V mnoha případech k tomu vede skokové navýšení zátěže, např. člověk začne trénovat více nebo se náhle zvýší pracovní zatížení.
Často ke vzniku přispívají také další významné faktory jako je nedostatek spánku a nekvalitní regenerace, stres, nekvalitní strava …
Jak tendinopatii léčit?
Bolesti šlach mohou být vleklé, a proto je třeba jejích léčbu zahájit co možná nejdříve. Jelikož je příčina vzniku mechanického (nikoliv zánětlivého) původu, za ideální terapií se v dnešní době považuje úprava zatížení (pokud se jedná o chronickou tendinopatií), edukace pacienta a především progresivní zatěžování šlachy (cvičení pro zesílení šlachy).
Dříve se hojně využíval pro léčbu tendinopatií obstřik kortikosteroidy. Jelikož však dnes víme, že se jedná o nezánětlivou příčinu, nedává aplikace kortikosteroidů, stejně jako užívání protizánětlivých léků smysl. Obstřiky sice mohou na krátkou dobu zmírnit bolesti ramene, nicméně v dlouhodobém horizontu je jejich účinnost výrazně nižší než v případě kvalitně vedeného cvičebního programu.
Současné principy léčby jsou založené především na úpravě sportovního nebo pracovního zatížení a cvičení, které by mělo vést ke zesílení šlachy a zlepšení její adaptace na zátěž. Pro tento cíl je ideální využít principy silového tréninku, ať už se jedná o excentrickou kontrakcí, izometrické výdrže nebo klasické koncentrické posilování. Ve velice bolestivých stádiích tendinopatie je možné začít s izometrickým posilováním, kdy zatížíme sval a šlachu, aniž by docházelo k pohybu v rameni, např. tlak proti hrazdě.. Tento přístup je “nejšetrnější” a bývá nejlépe tolerován pro menší bolestivost.
Postupně můžeme zařazovat prvky excentriky nebo klasického posilování. Důležité však je, aby docházelo k dostatečnému zatížení šlach! A to kvůli její přestavbě. Při adekvátním silovém zatížení je totiž stimulována produkce kolagenních buněk, které přispívají k přestavbě šlachy. Lépe řečeno, pokud šlachu nebudeme dostatečně zatěžovat, nejen že nebude docházet k uzdravení, ale šlacha bude “chřadnout”. Proto by měly být všechny další přístupy (rázová vlna, injekce plazmy, tejpování ..) pouze doplňkovou formu a ne základ léčebné strategie.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj:
- McDevitt AW, Young JL, Cleland JA, Hiefield P, Snodgrass SJ. Physical therapy interventions used to treat individuals with biceps tendinopathy: a scoping review. Brazilian Journal of Physical Therapy. 2024 Jan 1;28(1):100586.
- Di Giacomo G, Ellenbecker TS, Kibler WB. Tennis Medicine. 1. vydání. Cham: Springer, 2018. ISBN 978-3-319-71497-4
- Image by drobotdean on Freepik