Běžecké koleno – příznaky, příčiny a léčba
Bolest z vnější strany kolene při běhu nebo chůzi ze schodů je častým příznakem pro iliotibiální syndrom, nazývaný také běžecké koleno. Prvotní problém však většinou nevzniká v oblasti kolene, ale může být výsledkem nesprávného nastavení hlezenních kloubů, kyčlí nebo pánve. Špatné nastavení dolní končetiny a velké zatížení kolene může vést až k rozvoji zánětlivé reakce, která bolest vyvolává. Proto je terapie primárně zaměřena na korekci vadného dolních končetin.
Běžecké koleno patří k nejčastějším bolestivým stavům v oblasti vnějšího kolene u vytrvalostních běžců nebo cyklistů. Bolest je způsobena zánětlivou reakcí vzniklou na základě nesprávného nastavení dolní končetiny a pohybů kolenního kloubu. Nejedná se tedy o úrazové poranění, ale o funkční poruchu.
Obsah
Jaké jsou příčiny vzniku běžeckého kolene?
Příčina vzniku iliotibiálního syndromu není zcela jasná. Některé vědecké studie tvrdí, že vzniká při aktivitách s usilovným pokrčováním a natahováním kolene, např. běhu, jízdě na kole. Při tomto pohybu se iliotibiální trakt (vazivového pruhu na zevní straně stehna) přesouvá přes zevní epikondyl- výčnělek stehenní kosti a vzniká vyšší tření mezi strukturami. Jiní studie uvádějí, že důvodem vzniku může být utlačení hojně prokrveného tukového polštáře a ztráta pojivové tkáně oddělující výčnělek stehenního kosti od vazivového pruhu. V obou případech však dochází k rozvoji zánětu v oblasti vnější stany kolene, který se může v první fázi projevit otokem, zčervenáním, zvýšením teploty v dané oblasti a dotykovou bolestí.
Jaké jsou rizikové faktory pro vznik běžeckého kolene?
Vznik a rozvoj syndromu je značně ovlivněn nekvalitním nastavení jednotlivých částí těla. Mezi nejčastější rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku běžeckého kolene, patří:
- svalová slabost stabilizátorů kyčelního kloubu (musculus gluteus medius)
- výrazná vnitřní rotace kyčelního kloubu
- vbočení kolene směrem dovnitř („nohy do X“)
- větší zatížení vnitřní hrany chodidla (pronace nohy)
Jaké jsou příznaky běžeckého kolene?
Charakteristickým příznakem pro iliotibiální syndrom je ostrá bolest na vnější straně kolene, zejména dopadu nohy na zem. V mnoha případech se může bolest šířit až do vnější části stehna či bérce. Bolest se zhoršuje při běhu nebo při chůzi ze schodů. Při ohnutí kolene je možné vnímat pocit prasknutí nebo přeskočení. Dále můžeme pozorovat známky zánětu – otok, zčervenání nebo zvýšení teploty na vnější straně kolene. Citlivý na dotyk bývá zevní výčnělek stehenní kosti hlavně během pokrčování a propínání kolenního kloubu.
Jak se běžecké koleno diagnostikuje?
Diagnostika iliotibiálního syndromu je prováděna hlavně na základě vyšetření doktorem/fyzioterapeutem. Ten si pomocí jednoduchých vyšetřovacích testů je schopný potvrdit, zda jsou přítomny známky zánětu na vnější straně kolene, kvalitu nastavení dolní končetiny a napětí svalových skupin. Pro diagnostiku běžeckého kolene je nejčastěji využíván Oberův test, Nobleho kompresní test nebo test stereotypu běhu.
Jak se běžecké koleno léčí?
Terapie běžeckého kolene by měla být zahájena komplexním kineziologickým vyšetřením, které odhalí jednotlivé odchylky v nastavení těla, svaly se zvýšeným nebo naopak sníženým napětím. Dle zjištěných informací se fyzioterapeut zaměří na konkrétní dysbalanční problémy tak, aby došlo k uvolnění tkání s vyšším napětím (iliotibiální trakt), posílení oslabených svalů (hýžďové svaly) a zlepšení celkové stability dolní končetiny.
Pro uvolnění struktur s vyšším napětím je možné využit techniky měkkých tkání, strečink nebo cvičení s masážními pomůckami (Self Myofascial Release). Poslední zmiňovaná technika získává v posledních letech na popularitě hlavně pro svou jednoduchost a možnost aplikace i v domácím prostředí. Pro cvičení je využívána celá řada masážních pomůcek – foam roller, masážní míčky a válečky různých tvarů a velikostí. Pro uvolnění iliotibiálního traktu je ideální „válcovat“ zevní stranu stehna foam rollerm.
Fyzioterapie běžeckého kolene se dále zaměřuje na posílení oslabených zevních fixátorů kyčelního kloubu (musculus gluteus medius). Zde je možné zvolit z široké řady posilovacích technik, ať už jednoduché analytické posilování do unožování, cvičení na nestabilních plochách nebo v plyometrické cvičení, které se využívá hlavně v pozdějších fázích rehabilitace.
Vhodné je také cvičení pro zlepšení nastavení hlezenních kloubu zvláště u lidí s nekvalitním postavením nožní klenby („ploché nohy“). Pro korekci vadného nastavení nohou je ideální nejen cvičení, ale je také možné si pořídit vložky do bot vyrobené na míru.
Autor: Mgr. Barbora Bednarzová
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
FAIRCLOUGHA, J., HAYASHI, K., TOUMI, H., LYONS, K., BYDDER, G., PHILLIPS, N., BESTF., T., M., BENJAMIN, M. Is iliotibial band syndrome really a friction syndrome? Journal of Science and Medicine in Sport. 2007, 10, 74 – 76. ISSN 18781861.
HOLMES, J., C., PRUITT, A., L., WHALEN, N., J., Iliotibial band syndrome in cyclists. The American Journal of Sports Medicine. 1993, 21(3), 419-424. ISSN 1552-3365.