Bolest v oblasti hýždě aneb proč mě bolí zadek
Snad každý z nás se již alespoň jednou setkal s bolestí hýždě, ať už to bylo po dlouhém turistickém výletu, delším sezení nebo při chůzi. Co vše může způsobovat bolest v hýžďové oblasti?
Než si uvedeme možné příčiny, je nutné si říct, že není bolest jako bolest. Můžeme rozeznávat bolest ponámahovou, ostrou, bodající, vystřelující či tupou nebo tahovou. Současně rozeznáváme jednotlivé části hýždě – bolest se může objevovat ve středu hýždě, u kostrče, v oblasti SI kloubu, z boku hýždě, nebo pod hýždí. Ať už typ bolesti nebo jeji umístění nám může velmi dobře napomoci při hledání příčiny.
Únava hýžďových svalů po zátěži
Asi není velkým tajemstvím, že nejčastěji vzniká bolest hýždí po větší fyzické aktivitě. Tato bolest má tendenci do několika dní odeznít a nezpůsobuje dlouhodobější omezení.
Únava svalu může z fyziologického pohledu nastat kvůli:
- vyčerpání a nedostatečné obnově energetických zásob
- hromadění zplodin metabolismu
- narušení homeostázy v těle
Únava s sebou přináší řadu negativních změn (omezení funkce svalu, poruchu koordinace, zvýšení rizika úrazu…), ale i velice důležitých pozitivních změn, a to ve formě stimulace pro rozvoj adaptačních změn, které vedou ke zlepšení trénovanosti.
Z toho vyplývá, že únava svalu je nutná pro rozvoj fyzické kondice. Je však třeba si říci, že ne každá únava svalu je “správná” – fyziologická. Mnohdy se setkáváme s patologickou únavou, tzv. delay onset muscle pain nebo-li syndromem opožděného nástupu svalové bolesti. Ten může vznikat z důvodu:
- nedostatečné trénovanosti
- nedostatečné regeneraci a rychlému návratu do intenzivního tréninku
- nevhodnými tréninkovými metodami
Typ bolesti: Mnohdy lidé popisují jako ponámahovou bolest, pocit tahu, slabosti nebo nemožnost provést některé pohyby.
Lokalizace bolesti: Je velice variabilní a může se objevovat v oblasti celé hýždě.
Nástup bolesti: Problematické může být např. sedání/vstávání, chůze do schodů, ale i po rovině. Mnohdy můžeme mít i pocit kratšího kroku při chůzi. Nepříjemný pocit můžeme vnímat také při tlaku do svalu nebo při snaze sval protáhnout. Naopak, bolest se nezhoršuje při sezení nebo pohybech páteře.
Piriformis syndrom
Jedná se o stav, kdy dochází k útlaku sedacího nervu hruškovitým svalem (musculus piriformis). Vznik syndromu může být způsoben přetížením svalu, např. po chůzi, běhu na větší vzdálenosti. Často se objevuje také u lidí se sedavým zaměstnáním, a to protože při dlouhodobém sedu dochází ke kompresi nervu ischiadicu (sedacího svalu).
Typ bolesti: Piriformis syndrom se může projevovat paresteziemi (mravenčením).
Lokalizace bolesti: Bolest a mravenčení nemusí být vždy pouze v oblasti hýždě, ale může dále vyzařovat po zadní straně stehna a lýtka.
Nástup bolesti: Dlouhodobý sed, protažení nervu nebo tlaku na musculus piriformis může zhoršovat obtíže (bolesti, mravenčení). V některých případech může bolest vyvolat také chůze nebo běh. Bolest nereaguje na pohyb páteře ani pohyb kolene proti odporu.
Dysfunkce SI kloubu
SI (sakro-iliakální) kloub, křížokyčelní kloub nebo hovorově používaný pojem “esíčko” je spojení mezi kostí křížovou a kyčelní. Na rozdíl od jiných kloubů (např. ramenní, kolenní), jsou pohyby v SI kloubu okem nepozorovatelné. Jsou však velmi důležité pro správně a nebolestivé pohyby pánve a dolních končetin. A právě porucha (dysfunkce) kloubu může vést k bolesti v hýžďové krajině.
Typ bolesti: Lidé s dysfunkcí sakro-iliakálního kloubu popisují bolesti jako tupé, tahavé, pnoucí.
Lokalizace bolesti: Často lidé lokalizují bolest právě do oblasti křížokyčelního skloubení.
Nástup bolesti: Typickou spoušťovou aktivitou při dysfunkci SI kloubu je dlouhodobé stání, chůze nebo běh. Nepříjemné mohou být také pohyby dolních končetin do různých směrů. Tlak do kloubu může být také vnímán bolestivě. Sezení, pohyb páteře ani protažení nervu bolest nespouští.
Radikulární syndrom
Ostrá, šlehavá bolest v oblasti hýždě, která však může pokračovat přes podkolenní jamku, lýtko až k chodidlo je typická pro kořenový (radikulární) syndrom S1. Příčina vzniku bolesti vychází z oblasti páteře, kde meziobratlová ploténka svým vyhřeznutím dráždí míšní kořen S1.
Typ bolesti: Lidé trpící kořenovým syndromem S1 často popisují bolest jako ostrou, projíždějící, šlehající. Mnohdy si stěžují na pocit brnění v dolní končetině nebo nemožnost se postavit na špičku.
Lokalizace bolesti: Míšní kořen S1 inervuje specifickou část dolní končetiny, proto se bolest vyskytuje pouze v dané oblasti. Konkrétně oblast napříč hýždí, dále prochází středem zadní strany stehna, přes zevní stranu lýtka a kotníku až k malíku.
Nástup bolesti: Problémy způsobené kořenovým syndromem S1 jsou spojené s pohyby páteře, při kterých dochází k dráždění nervu vyhřezlou plotýnkou. Který z pohybů bolest vyvolává, je velice individuální a záleží na směru pohybu. Bolestivá může, ale nemusí být chůze, běh, dlouhodobé stání nebo sezení. Při chůzi můžeme vidět napadání na jednu nohu a nemožnost se odrazit od špičky.
Tendinopatie hamstringů
Hamstringy jsou svaly, které se táhnou přes zadní stranu stehna a upínají se do oblasti pod hýždí. Jejich funkcí je ohyb kolene a zanožení v kyčli. V případě, že je úpon hamsrtingů nadměrně namáhán nebo poraněn (ať už jakýmkoliv mechanismem), může dojít k rozvoji tendinopatie, tedy bolesti úponů hamstringů. Pokud dojde k mikrotraumatizaci šlachy hamstringů, rozvíjí se zánět a objevuje se tendinitida.
Typ bolesti: Ve většině případu je bolest popisována jako tahavá.
Lokalizace bolesti: Nejčastěji se bolest lokalizuje do oblasti úponu hamstringů na tuber ischiadicum pod hýždí. Šířit se však může v průběhu svalů po zadní straně stehna.
Nástup bolesti: Obvyklým spoušťovým mechanismem je protažení svalů a jejich úponů. Vadí tedy pozice, kdy jsou svaly natažené (např. předklon s propnutými koleny). Dále je možné bolest vyvolat při snaze sval aktivovat, hlavně proti odporu (např. ohyb kolene proti tlaku). Bolestivý bývá také tlak do oblasti úponů. Velice individuálně vnímány mohou být problémy při chůzi či běhu. Bolest se naopak nezhoršuje při pohybech trupu ani při protažení nervu.
Tendinopatie gluteálních svalů
Oblast hýždí je pokryta gluteálními svaly (musculus gluteus maximus, medius et minimus), tedy velkým středním a malým hýžďovým svalem. Tyto svaly se pomocí šlachy upínají do oblasti velkého trochanteru na stehenní kost. Ať už jednorázové nadměrné zatížení nebo opakované vyšší zatížení hýžďových svalů může dojít ke vzniku tendinopatie (bolesti šlachy při úponu). V jaké situaci k přetížení šlachy dojde, je velice variabilní, např. unožování nebo zanožování proti odporu, zvedání těžkého břemene ze dřepu, výskoky a dopady.
Typ bolesti: Stejně jako u tendinopatie hamstringů může být bolest popisována jako tupá nebo tahavá.
Lokalizace bolesti: Mnoho pacientů s gluteální tendinopatií si stěžuje na bolest kyčle. Proto může být matoucí, že příčinou jsou svaly hýždí.
Nástup bolesti: Významné zhoršení bolesti je pociťováno při dlouhodobém sedu nebo při tlaku do hýžďových svalů, především jejich úponů. Naopak, pohyby páteře, chůze, běh ani stání problémy obvykle nevyvolávají.
Spoušťové body
Trigger points nebo-li spoušťové body jsou další z možných příčin bolesti v oblasti hýždě. Tento bod má zvýšenou dráždivost a dokáže vyvolat bolest i v relativně vzdálených oblastech. Bolest se může objevit spontánně nebo při stlačení místa, kde se trigger point nachází. Do oblasti hýždě vyzařuje bolest hned několik spoušťových bodů z jednotlivých svalů:
- musculus gluteus maximus, medius et minimus (velký, střední i malý sval hýžďový)
- musculus piriformis (sval hruškovitý)
- musculus rectus abdominis (přímý břišní sval) – Trp v dolní části svalu
- musculus quadratus lumborum
- musculus longissimus thoracis
- musculus iliocostalis lumborum
Typ, lokalizace i nástup bolesti: Je velice individuální. Každý spoušťový bod jednotlivých svalů je možné aktivovat různými činnostmi, které se odvíjí především od funkce svalu. Ideální je orientovat se podle trigger pointových map, kde je jasně zobrazena referenční zona bolesti i přesně definované příznaky.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Image by halayalex on Freepik;