Patní ostruha – příznaky, příčiny a léčba
Patní ostruha, odborně nazývaná také calcar calcanei, je bolestivé onemocnění paty. Nejčastějším důvodem vzniku bývá nadměrné zatěžování nohy, ať už dlouhodobým stojem, chůzi nebo nepřiměřenou sportovní zátěží. Ostruha patní bývá úzce provázána se zánětem plantární fascie, který se může na vzniku ostruhy podílet. Hlavním příznakem ostruhy je bolest paty, především při zatížení.
Co je patní ostruha a jak vzniká?
Patní ostruha je bolestivá, strukturální změna patní kosti ve formě kostního výrůstku, která jde ruku v ruce se zánětem plantární fascie (tuhého vazivového snopce chodidla). Noha jako taková je tvořena systémem kostí, na které se upínají jednotlivé svaly a fascie (vazivové obaly). Dominantní kostí nohy je kost patní (os calcaneus), na kterou se upíná i plantární fascie. Plantární fascie je silný vazivový provazec, který se táhne přes oblast chodidla. Vlákna plantární fascie nejsou uchyceny přímo na kost patní, ale mísí se periostem – hustou vazivovou blánou pokrývající povrch kosti.
Lidé, kteří chodí nebo běhají výrazněji přes oblast paty nebo jiným způsobem výrazně opakovaně přetěžují místo uchycení plantární fascie, se dostávají do situace, kdy plantární fascie konstantně táhne periostový obal od samotné kosti. Tím se vytvoří prostor ve tvaru “stanu” mezi patní kostí a její periostovou vrstvou. Mezi těmito strukturami leží mnoho osteoblastů (buněk tvořících kostní hmotu). Tyto buňky postupně začnou vyplňovat volný prostor. Tím vzniká nová kostní hmota, kterou nazýváme patní ostruha.
Opakovaným zatěžováním a možnou mikrotraumatizací fascie může dojít k rozvoji zánětu, tzv. plantární fascitidy, který je právě významným faktorem při vzniku patní ostruhy. A právě tah vláken, které mají kvůli zánětlivé reakci zhoršenou flexibilitu, vede často k vytvoření podmínek pro ukládání osteoblastů a vzniku ostruhy patní.
Jaké má patní ostruha příznaky?
Hlavním příznakem patní ostruhy je ostrá, bodavá bolest v ve středu paty nebo na jejím okraji. Bolesti se objevují převážně při stoji, chůzi či jiném zatížení paty, ale není vyloučená ani klidová bolest. Plantární fascitida, která často ostruhu patní předchází, se může projevit klasickými příznaky zánětu:
- otok
- zčervenání kůže
- zvýšení teploty v oblasti chodidla
- dotyková bolest paty
Zánět plantární fascie se na rozdíl od patní ostruhy projevuje více ke středu chodidla.
Jaké jsou příčiny vzniku patní ostruhy?
Zásadním důvodem vzniku bývá nepřiměřená zátěž nohy, ať už ve formě dlouhodobého stání, chůze či běhání po tvrdém povrchu. Častým důvodem bývá může také nošení nevhodné obuvi (boty na podpatku, s úzkou špičkou, nepružnou podrážkou), které vede k rozvoji svalových dysbalancí v oblasti nohy. Mezi takové dysbalance je možné zařadit zvýšené napětí plantární fascie (chodidlové povázky), zkrácení Achillovy šlachy a trojhlavého svalu lýtkového (musculus triceps surae). A i tyto svalové dysbalance mohou být hlavní příčinou vzniku patní ostruhy.
Plantární fascitida je obvykle pozorována u sportovců provádějící opakovaně intenzivní výskoky a dopady, stejně tak jako u lidí, jejichž práce vyžaduje dlouhodobý stoj nebo chůzi na větší vzdálenost. Neobvyklý výskyt není ani u těhotných žen.
Jaké jsou rizikové faktory vzniku patní ostruhy?
Mezi hlavní rizikové faktory řadíme:
-
- svalové dysbalance v oblasti dolní končetiny (vyšší napětí plantární fascie, Achillovy šlachy a trojhlavého svalu lýtkového)
- nadměrné a dlouhodobé zatížení nohy
- vysoké nároky na svaly nohy bez předchozí adekvátní přípravy (nárazové dlouhé túry, zaběhnutí maratonu bez předchozího vhodného tréninku, dlouhá chůze naboso bez předchozí přípravy..)
- nevhodná obuv
- úrazy nohy (únavové zlomeniny patní kosti, ruptura Achillovy šlachy …)
- plochonoží a deformity kostí nohy
Jak se léčí patní ostruha?
Při léčbě patní ostruhy je doporučována kombinace rehabilitačního cvičení, aplikace fyzikální terapie a dodržování režimových opatření.
Cviky na ostruhu patní
Rehabilitační cvičení je zaměřeno hlavně na úpravu svalového napětí dolní končetiny. Na základě informací získaných z kineziologického vyšetření jsou ošetřeny dysbalance svalů. Základem terapie je uvolnění napětí v plantární fascie, trojhlavém svalu lýtkovém a svalech zadní strany stehna (hamstringy), které jsou spojené funkčním řetězcem. Pro úpravu napětí volíme techniky postizometrické relaxace (PIR), strečinku nebo Self Myofascial Releas. Poslední zmíněná technika získává v poslední době na popularitě. Je založená na masáži, kterou si člověk provádí sám pomocí speciálních masážních pomůcek (válec, míček). Velmi oblíbenou pomůckou také masážní míček s bodlinkami (ježek), který je vhodný stimulaci svalů nohy. Uvolnění svalů a fascií s vysokým napětím je základním prvkem terapie hlavně v první fázi, kde dominuje bolest a ztuhlost.
Ve fází, kdy dochází k ústupu bolesti a snížení ztuhlosti, je vhodné nohu adekvátně zatěžovat. Můžeme volit cviky pro posílené příčné a podélné klenby nožní (nácvik “malé nohy”, izolovaného pohybu palce a prstců..), zlepšení svalové síly trojhlavého svalu lýtkového (musclus triceps surae) při pohybových aktivitách, např. výskok, odraz, dopad. To vše v návaznosti na potřebách pacienta a výsledků kineziologického vyšetření
Fyzikální terapie na ostruhu patní
Z fyzikální terapie je hojně využívána léčba terapeutickým ultrazvukem, laserem, rázovou vlnou nebo magnetoterapie. Ultrazvuk může být aplikován i subakválně, tedy ve vaničce s vlažnou vodou. Tyto procedury mají různé účinky, ale obecně mají za cíl uvolnění napětí v měkkých tkáních, zmírnit zánětlivou reakci a podpořit regeneraci tkáně.
Režimová opatření při ostruze patní
Režimová opatření jsou nedílnou složkou léčby patní ostruhy. V první fázi omezujeme aktivity, které bolest vyvolávají (chůze, dlouhodobý stoj, výskoky..). Sportovní aktivity není třeba zcela vyloučit, naopak vhodné je zařadit kompenzační cvičení pro zlepšení pohybových nedostatků. Pro zmírnění bolestivosti a tlumení nárazů při chůzi je možné po poradě s podologem pořídit si gelové stélky (vložky) do bot. Dbejte však na individuální provedení a nekupujte univerzální formy vložek. Dále doporučujeme volit pohodlnou, dostatečně širokou obuv bez podpatků a s dostatečně pružnou podrážkou. Možná je také aplikace tejpu, který může mít různý efekt. Tejp aplikovaný inhibičně slouží ke snížení napětí hypertonních tkáním, korekční tejp má za úkol udržovat nohu v korekčním postavení.
Operace ostruhy patní
Operace pro bolest vyplývající ať už kvůli bolesti patní ostruhy nebo plantární fascitidy je volena až v druhé řadě. Pokud konzervativní terapie (rehabilitační cvičeni, aplikace fyzikální terapie..) nepřináší dlouhodobě žádný nebo pouze minimální efekt, může ošetřující lékař navrhnout operativní řešení. Jakou bude mít operace formu už je pak na samotném operatérovi
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- PASTUCHA, D. Jak ošetřit bolesti nohou po sportu? Interní medicína pro praxi. 2009, 11(4), 188-189. ISSN 1212-7299
- Jarde, O., Diebold, P., Havet, E., Boulu, G. and Vernois, J., 2003. Degenerative lesions of the plantar fascia: surgical treatment by fasciectomy and excision of the heel spur. A report on 38 cases. Acta orthopaedica belgica, 69(3), pp.267-274.
- Topalovic, I. and Matanovic, D., Effects of the Shock Wave Therapy Application in Treatment of Heel Thorn: Calcar Calcanei. Clin Image Case Rep J. 2020; 2 (2): 115. Clin Image Case Rep J. 2020; 2 (2): 115 www. literaturepublishers. org, 2.
- https://physio-pedia.com/Plantar_Fasciitis?utm_source=physiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal