Pronator teres syndrom – příznaky, příčiny a léčba
Pronator teres syndrom je stav, při kterém dochází k útlaku nervus medianus. I přesto, že se jedná o útlak stejného nervu jako u syndromu karpálního tunelu, liší se místem útlaku a také svými projevy (odlišná oblast brnění, odlišné aktivity vyvolávající obtíže). Útlak nervu způsobuje sval, po kterém je syndrom pojmenován (musculus pronator teres). Tento sval je zodpovědný za vnitřní rotaci (pronaci) předloktí a částečně za ohyb lokte.
Co to je pronator teres syndrom a jak vzniká?
Pronator teres syndrom je poměrně vzácný stav, který může být často přehlížen nebo zaměněn za syndrom karpálního tunelu. Jedná se o útlak nervus medianus, což je nerv, který v oblasti lokte prochází mezi dvěma hlavami musculus pronator teres.
Útlak může vzniknout z několika příčin. Zvýšené svalové napětí musculus pronator teres a útlak procházejícího nervu může být jedním z hlavních důvodů vzniku syndromu. Další příčiny jsou skrz vazivové struktury z m. biceps brachii a m. digitorum superficialis, které tlačí na m. pronator teres. Vzácně k syndromu dochází při anatomické variaci ve formě Struthersového vazu. Trauma v oblasti lokte samozřejmě může také způsobit tento syndrom.
Jaké jsou projevy pronator teres syndromu?
Projevy syndromu jsou velice podobné jako u karpálního tunelu. Jedná se o brnění prvních 3 prstů a části prsteníčku. Narozdíl od syndromu karpálního tunelu se objevuje brnění v oblasti thenaru (palcová skupina svalů). Při palpaci objevujeme ztuhlost m. pronator teres. Ke zhoršení obtíží dochází hlavně při silové pronaci (vnitřní rotaci) předloktí.
Jaké jsou příčiny pronator teres syndromu?
Mezi rizikové faktory patří:
- Silové úchopy
- Opakující se kroutivé pohyby předloktí
- Svalové dysbalance v oblasti horní končetiny
- Úrazy horní končetiny
Mezi aktivity, které mohou způsobit vznik a rozvoj syndromu pronator teres patří například hraní tenisu, práce s kladivem, mytí nádobí. Nejčastěji postiženými skupinami lidí jsou manuálně pracující, jako jsou dělníci, operátoři výroby atd. Mezi rizikové sporty patří tenis, vzpírání, veslování nebo lukostřelba.
Podtypy syndromu
Nejčastěji dochází k útlaku nervu mezi hlavami pronatoru teres, když se zvýší napětí tohoto svalu. Ke zhoršení obtíží dochází zvláště při vnitřní rotaci (pronaci) předloktí.
Méně častou variantou je zatuhnutí bicipitální aponeurózy (úponová část bicepsu, která se upíná na ulnu – loketní kost), zhrošující se hlavně flexí (ohybem) lokte v supinaci (zevní rotace předloktí).
Komprese může vznikat i vazivovým obloukem z musculus digitorum superficialis (povrchový ohýbač prstů). K eskalaci problémů dochází při flexi (ohybu) prostředníčku proti odporu.
Vzácně dochází ke kompresi Struthersovým vazem, který se nachází zhruba u 1-2% populace.
Diagnostika
Při diagnostice pronator teres syndromu se používá Tinelovo znamení, tedy poklep na nerv v oblasti horní části předloktí. Pokud tento poklep zhorší obtíže, test lze považovat za pozitivní. Dále se používá pronator teres syndrom test, což je izometrický (typ svalové kontrakce, při které se nemění délka svalu) odpor do pronačního pohybu, který při pozitivitě zhoršuje obtíže. Pro odlišení od syndromu karpálního tunelu využijeme Phalenův test a Tinelovo znamení na zápěstí, které by v případě syndromu pronator teres měly být negativní. Pacient nepociťuje noční bolesti, které se mohou objevit u syndromu karpálního tunelu.
Vyšetřující by měl brát v potaz také tzv. double crush syndrome. Jedná se o útlak stejného nervu na dvou a více místech. V tomto případě je třeba se zaměřit na více oblastí podle pozitivity testů.
Jak se pronator teres syndrom léčí?
Léčba zahrnuje omezení pohybů vyvolávající potíže a uvolnění napětí postižených svalů, zejména pronator teres, biceps brachii a flexor digitorum superficialis, například pomocí postizometrické relaxace, protahováním nebo manuálním uvolněním. Nedílnou součástí je i náprava pohybových stereotypů, při kterých dochází ke zhoršení příznaků.
Neméně důležitou součástí léčby je postupné zatěžování, hlavně v problematických pohybech. V tomto případě se bude jednat o posilování úchopů a kroutivých pohybů ruky. Zátěž by měla být přizpůsobena tak, aby nezpůsobovala žádnou bolest, případně nevyvolávala brnění v prstech.
V závažnějších případech je možné problém řešit chirurgickým zákrokem, který by měl být jako poslední možnost.
Jakou má pronator teres syndrom prognózu?
Konzervativní terapie je zde volbou číslo jedna, která je ve většině případů úspěšná. Operace je doporučována po 8 týdnech konzervativní terapie bez žádného zlepšení. Operativní léčba má úspěšnost okolo 90%. Jedním z největších problémů neúspěšné léčby bývá záměna diagnózy za syndrom karpálního tunelu.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroje
- LEE M. J. et LASTAYO P. C. Pronator Syndrome and Other Nerve Compressions That Mimic Carpal Tunnel Syndrome. J Orthop Sports Phys Ther. 2004; 34(10), 601-609 ISSN: 0190-6011.
- DIDIDZE M, TAFTI D, SHERMAN Al. Pronator Teres Syndrome. [Updated 2020 Jul 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526090/
- Rehak, D. C. (2001). PRONATOR SYNDROME. Clinics in Sports Medicine, 20(3), 531–540.
- Nigst, H., & Dick, W. (1979). Syndromes of compression of the median nerve in the proximal forearm (pronator teres syndrome; anterior interosseous nerve syndrome). Archives of Orthopaedic and Traumatic Surgery, 93(4), 307–312.
- People photo created by wayhomestudio – www.freepik.com