Chondromálácie čéšky – příznaky, příčiny a léčba
Chondromalácie čéšky bývá jednou z nejčastějších příčin chronické bolesti kolenního kloubu. Důvodem jsou degenerativní změny na chrupavce čéšky. Proč chondromalácie čéšky vzniká, není zcela jasné. Mezi možné příčiny je řadíme poranění kloubu mezi stehenní kostí a čéškou nebo také neideální rotace kosti stehenní a holenní. Bolesti kolene u tohoto onemocnění se objevují nejen během pohybových aktivit (chůze, běh, dřep), ale např. i u dlouhodobého sedu. Terapie chondromalácie čéšky spočívá hlavně v úpravě nastavení kolenního kloubu a napětí svalů v jeho oblasti.
Obsah
Co je to chondromalácie čéšky a jak vzniká?
Chondromalácie pately je onemocnění chrupavky čéšky, kdy dochází k postupné degeneraci (změknutí, rozvláknění) chrupavky, v těžších případech až k sekundární artróze kloubu mezi kosti stehenní a čéškou (patelofemorální kloub). Příčina vzniku chondromalácie je dosud stále nejasná. Většina autorů se přiklánějí k názoru, že neideální nastavení kostí a svalové dysbalance dolní končetiny mohou mít značný vliv na vznik chondromalácie čéšky. Obecně přijímaným názorem na vznik je působení příliš velké mechanické zátěže vedoucí k rozpadu kloubní chrupavky.
Jaké má chondromalácie čéšky příznaky?
Bolest na přední straně kolene je hlavním příznakem chondromalácie čéšky. Mnohdy je hůře lokalizovatelná a popisována “za”, “pod” či “okolo” čéšky. Bolest je ve většině případů snesitelná, ale může být pronikavá až ostrá. U aktivit, při kterých je kolenní kloub ohnutý (chůze, běh, skok, chůze do schodů a ze schodů..) se bolest zhoršuje. Typickým příznakem je bolest při dlouhodobém sedu s pokrčenými koleny. Úleva přichází až při natažení kolene. V mnoha případech se může objevit i podklesnutí kolene při chůzi v důsledku bolesti nebo oslabení čtyřhlavého svalu stehenního.
Jaké jsou příčiny vzniku chondromalácie čéšky?
Jak už bylo výše uvedeno, příčina vzniku chondromalácie čéšky stále není zcela jasná. Mezi hlavní příčiny můžeme zařadit úraz kolenního kloubu nebo neideální postavení čéšky v kolenním kloubu. Špatná pozice čéšky může záviset na nerovnováze napětí svalů, které mají úzkou souvislost s nastavením kolene, nebo také na abnormálním postavení kostí dolní končetiny:
- zvýšená vnitřní rotace nebo posun stehenní kosti do středu
Pokud je stehenní kost přitahována na střed (addukována) nebo vnitřně rotována, dochází k valgoznímu nastavení kolen (nohy do “X”) a zvýšení tlaku zevní stranu patelofemorálního kloubu.
- nepoměr napětí mezi vnitřní a vnější hlavou čtyřhlavého svalu stehenního
Rovnováha mezi napětím vnitřní a vnější hlavy svalu je velice důležitá pro správné nastavení kolenního kloubu. Pokud je vnitřní hlava oslabená, čéška je tažena na zevní stranu kolene. Zde se dostává do kontaktu s výběžkem (kondylem) stehenní kosti, což může vést k rozvoji degenerativních změn
- zvýšené napětí iliotibiálního traktu (vazivového pruhu na zevní straně stehna)
- zvýšené napětí přímého svalu stehenního (musculus rectus femoris)
- zvýšené napětí svalů zadní strany stehna (hamstringů)
- výrazná vnitřní rotace (pronace) nohy
V případě, že je vlivem některé z výše uvedených příčin pozměněna pozice čéšky v patelofemorálním kloubu, může dojít k vyššímu zatížení a rozvoji degenerativních změn na chrupce čéšky.
Jak se chondromalácie čéšky diagnostikuje?
Diagnostika chondromalácie čéšky je často velmi náročná. Pacienti jsou ve většině případů mladí, aktivní lidé ve věku 15-35 let, bez závažnějších příznaků. Až s postupem času a rozvojem postižení se začnou problémy stupňovat a pacienti jsou nuceni omezit své pohybové aktivity.
Efektivním neinvazivním diagnostickým nástrojem je magnetická rezonance, která je vhodným doplněním rentgenového vyšetření.
Jak se chondromalácie čéšky léčí?
Rehabilitační cvičení a edukace o problematice jsou dvě důležité složky léčebného programu. Edukace pomůže pacientovi pochopit, z jakého důvodu chondromalácie čéšky vznikla a jak by měl vypadat rekondiční proces.
Významným prvkem léčby je komplexní vyšetření pohybového aparátu, které stanoví konkrétní svalové dysbalance, které mohou chondromalácie čéšky způsobovat. Na základě zjištěných informací je sestaven individuální terapeutický plán, který má za cíl úpravu nastavení kolenního kloubu. Terapie může zahrnovat.
- posílení vnitřní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního a zmírnění napětí vnější hlavy
- protažení a snížení napětí iliotibiálního traktu, přímého svalu stehenního nebo hamstringů
- posílení svalových stabilizátorů kyčelního kloubu
- úprava nastavení hlezenního kloubu a nohy
- aplikace tejpu (McConnell taping)
- pořízení stélek do bot (pro úpravu nastavení nohou)
Pro uvolnění napětí vybraných svalových skupin je možné využít techniky postizometrické relaxace, strečinku nebo Self Myofascial Releas (cvičení s masážními pomůckami).
V další fázi rehabilitačního procesu se zaměřujeme na zlepšení stability kolenního kloubu a zapojení do pohybových aktivit. V této fázi je ideální zařadit cvičení na různých nestabilních plochách a balančních pomůckách.
Pohybová terapie je v některých případech vhodné doplnit o užívání nesteroidních protizánětlivých léku pro snížení bolesti kolenního kloubu.
V případě, kdy není konzervativní terapie účinná, volí doktoři jeden z mnoha možných operačních zákroků podle míry postižení čéšky.
Jaká je prognóza chondromalácie čéšky?
Prognóza vývoje a terapie chondromalácie čéšky je značně ovlivněná stádiem, ve kterém je nemoc diagnostikována. Pokud je chondromalácie zachycena v raných stádiích rozvoje, kdy dochází k mírnému rozvláknění povrchové části chrupavky, bývá pohybová terapie a režimová opatření velice účinná. V případech, kdy je degenerativními procesy zasažena i část subchondrální kosti, konzervativní léčba nebývá příliš účinná a přistupuje se k operačnímu zákroku.
Autor: Mgr. Barbora Bednarzová
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
HABUSTA, S., F., COFFEY, R., PONNARASU, S., GRIFFIN, E., E. Chondromalacia Patella. 1st edition StatPearls Publishing, 2020.
http://www.southfloridasportsmedicine.com/malalignment-syndrome.html