Morbus Osgood-Schlatter – příznaky, příčiny a léčba
Bolest na přední straně kolene a otok této oblasti u dospívajících dětí okolo 10. – 14. roku bývá hlavním příznakem Osgood-Schlatterovi nemoci. S tímto onemocněním se setkáváme často u chlapců, kteří se věnují aktivně sportu (fotbal, basketbal, volejbal). Příčinou vzniku je trakční poranění drsnatiny holenní kosti, které je způsobeno repetitivní aktivitou čtyřhlavého svalu stehenního.
Obsah
Co je to morbus Osgood-Schlatter a jak vzniká?
Morbus Osgood-Schlatter známá také jako osteochondróza nebo trakční apophysitida je neúrazové poranění místa úponu šlachy čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps femoris) na holenní kost. Místo úponu nazývané tuberositas tibiae je pokryté chrupavčitou tkání, která během dospívání osifikuje (mění se v kostní tkáň). Během růstového spurtu, u chlapců okolo 12-14 let a u dívek okolo 10-12 let, dochází k prodlužování kostí a zvyšování napětí šlachy čtyřhlavého svalu stehenního. Tahem šlachy dochází k mikrovaskulárnímu natržení ještě ne zcela osifikované drsnatiny holenní kosti. V závislosti na natržení této části kosti zde dochází k rozvoji zánětu, který se projevuje:
- otokem
- zčervenání v oblasti kolenního kloubu
- zvýšením místní teploty
- bolestí v oblasti kolenního kloubu
Zvyšování tahu šlachy dochází při aktivitách vyžadující opakované kontrakci čtyřhlavého svalu stehenního, především u repetitivního silového propínání kolenního kloubu (běh, skok, dřep..).
Jaké jsou projevy Osgood-Schlatterovi nemoci?
Hlavním příznakem Osgood-Schlatterovi nemoci je bolest přední strany kolenního kloubu spojená s otokem v místě úponu čtyřhlavého svalu stehenního na holenní kost. Bolest se zhoršuje při pohybových aktivitách, jako jsou např.: běhání, skákání, jízda na kole, chůze do schodů a ze schodů či kopání do míče. Dotyk oblasti drsnatiny holenní kosti může také vyvolávat bolest.
Jak se morbus Osgood-Schlatter diagnostikuje?
Stanovení diagnózy Osgood-Schlatterovi nemoci je založeno převážně na typických klinických nálezech (otok, zčervenání, zvýšení teploty a bolesti v oblasti kolenního kloubu). Radiologické vyšetření není ve většině případu vyžadováno, avšak může být provedeno pro vyloučení jiných příčin. Při radiologickém zobrazení kolene postiženým Osgood-Schlatterovou nemocí je možné vidět prominenci tuberositas tibiae, volný úlomek holenní kosti nebo kalcifikaci (zvápenatění) šlachy čtyřhlavého svalu stehenního.
Jak se morbus Osgood-Schlatter léčí?
Pro terapii Osgood-Schlatterovi nemoci je nutné dodržovat režimová opatření a upravit pohybovou zátěž, která by měla mít formu rehabilitačního cvičení.
Důležitou součástí režimových opatření je bezpochyby omezení sportovní aktivity a relativní klid. Tímto je myšleno omezení hlavně těch pohybových aktivity, které vyvolávají bolest (běhání, skákání …). Pro redukci otoku je možná aplikace ledu (ledování) na přední stranu kolenního kloubu. Léčbu je také možno doplnit o užívání nesteroidních protizánětlivých léků pro zmírnění bolesti.
Rehabilitační cvičení je velmi důležitou složkou terapie morbus Osgood-Schlatter. Cvičení je zaměřené především na jemné protažení přímého svalu stehenního a svalů zadní strany stehna (hamstrimgů). Dále je nutné se zaměřit posílení oslabených svalových skupin zajišťující stabilitu kolenního kloubu (vnitřní hlava čtyřhlavého svalu stehenního). Účinnou formou cvičení pro zlepšení stability kolenního kloubu je cvičení na nestabilních plochách (např. Bossu, Airex, úseč). I jednoduchý stoj na nestabilní ploše může často velkou výzvou. V pozdější fázi terapie se zaměřujeme provedení pohybových stereotypů (chůze, běh, doskok) s kvalitní stabilizací kolenního kloubu.
Jakou má nemoc prognózu?
Prognóza tohoto onemocnění je velmi pozitivní. Při dodržování režimových opatření a vhodně zvolené terapii dochází k odstranění obtíží během několika měsíců. Jen u zhruba 10 % pacientů mohou přetrvávat obtíže i 1-2 roky po skončení osifikace drsnatiny holenní kosti.
Autor: Mgr. Barbora Bednarzová
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
GEORGIEVA, D., POPOSKA, A., DZOLEVA-TOLEVSKA, R., MANEVA-KUZEVSKA, K., GEORGIEX A., VUJICA, Z. Osgood-Schlatter Disease – a common problem in young athletes. Research in Physical Education, Sport & Health . 2015, 4 (2), 47-49. ISSN 1857-8160
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441995/