Zmrzlé rameno – příznaky, příčiny a léčba
Syndrom zmrzlého ramene, jiným označením také adhezivní kapsulitida, periarthritis nebo frozen shoulder syndrom je onemocnění ramenního kloubu, které nemá vždy zjevnou příčinu a významně omezuje aktivní i pasivní hybnost ramene. Je to dlouhodobá záležitost, jejíž trvání může být i několik let. Charakteristické pro tuto nemoc je výrazná bolestivost v první fází a postupné „ztuhnutí“ ramene. „Ztuhnutí“ nebo „zamrznutí“ ramenního kloubu je způsobeno zesílením a zvrásčením kloubního pouzdra, které současně vykazuje známky zánětu.
Co je to syndrom zmrzlého ramene?
Syndrom zmrzlého ramene je onemocnění ramenního kloubu, které je charakteristické pro svou velkou bolestivost v první fázi a výrazné omezení pohybu ramene v druhé fázi. Při tomto onemocnění dochází k postupnému zesílení a zvrásčení kloubního pouzdra, což vede k omezení pohybu v rameni, nejčastěji do upažení a zevní rotace. Mnohdy bývá pod diagnózu zmrzlého ramene mylně zařazováno tzv. ztuhlé rameno (stiff shoulder). Rozdíl mezi syndromem zmrzlého ramene a „stiff shoulder“ spočívá v průběhu, kdy u zmrzlého ramene nacházíme charakteristické fáze „zamrzávání“, „zamrznutí“ a „tání“.
Jaké jsou příčiny vzniku zmrzlého ramene?
Zmrzlé rameno můžeme podle vzniku klasifikovat na primární nebo sekundární. Pro primární (idiopatické) zmrzlé rameno je typické, že příčina vzniku není zcela jasná. Vznik v tomto případě bývá spojován s jiným onemocněním, jako např. diabetes mellitus (cukrovka), lupus nebo revmatoidní artritida. U pacientů s Parkinsonovou nemocí, poruchou štítné žlázy či nadledvin bývá vyšší riziko vzniku zmrzlého ramene. Na vzniku sekundární adhezivní kapsulitidy se může podílet:
- dřívější úraz ramene
- poranění šlachy svalů rotátorové manžety
- zánět nebo kalcifikace šlachy musculus biceps brachii
- impingement syndrom
Jaké jsou příznaky syndromu zmrzlého ramene?
Charakteristické pro tuto nemoc je, že probíhá ve 3 stádiích: zamrzávání (bolestivé), zmrznutí a tání.
- fáze – zamrzávání
V této fázi, která trvá v rozmezí 2 – 9 měsíců, dochází k postupnému nástupu intenzivní, rozptýlené bolesti ramene, které se objevuje v klidu i pohybu. Bolest se zhoršuje v noci, kdy je téměř nemožné spát na postiženém rameni. Všímáme si postupného zhoršování hybnosti a rozsahu pohybu ramenního kloubu. Nejvíce se zmenšuje pohyb do upažení a zevní rotace. Zhoršení hybnosti ramene značně omezuje provádění každodenních činností, běžné oblékání nebo česání se tak může stát téměř neproveditelné nebo velmi bolestivé.
- fáze – zamrznutí
Druhá fáze se objevuje v průběhu 4. – 12. měsíce od prvních příznaků. V tomto stádiu bolest postupně ustupuje, ale ztuhlost ramene zůstává. Bolest je možné cítit až v krajních pozicích pohybu. Pohyby v ramenním kloubu jsou velmi omezené, vnější rotace dokonce téměř nemožná
- fáze – tání
V poslední fázi dochází k postupnému zlepšení rozsahů pohybu a úplnému odeznění bolesti. K odeznění všech příznaků může dojít až po 2 letech od prvních příznaků.
Jak se diagnostikuje syndrom zmrzlého ramene?
Stěžejním pro diagnostiku zmrzlého ramene jsou informace o vzniku a průběhu nemoci získané od pacienta během vyšetření u doktora/fyzioterapeuta. Důležitou součástí diagnostického procesu je také klinické vyšetření, které zahrnuje testování aktivních a pasivních pohybů v ramenním kloubu. Zde většinou nacházíme omezení hlavně vnější rotace a upažení, ale často také pohyb do vzpažení a vnitřní rotace. Klinickým vyšetřením lze také odhalit skupiny svalů, které jsou zkrácené, a naopak ukázat oslabené svaly. Vyšetření doktorem/fyzioterapeutem je možné také doplnit o laboratorní vyšetření nebo radiologické vyšetření.
Jak se léčí syndrom zmrzlého ramene?
Vzhledem k dlouhodobému průběhu nemoci je důležité, aby terapie byla vedena kontinuálně a s důrazem na výsledný efekt, ne jen krátkodobou úlevu od bolesti.
V první fázi, kdy dominuje bolest a zhoršuje se hybnost ramene, je vhodné volit procedury pro úlevu od bolesti. Fyzioterapie je v této fázi zaměřena na jemnou mobilizaci lopatky a ramenního kloubu, kývavé pohyby s odlehčením a uvolnění okolních struktur (oblast šíje, hrudní páteře atd.). Krátkodobou úlevu od bolesti přináší aplikace glukokortikoidových injekcí, které však neřeší funkční stránku onemocnění. Proto je vhodné tyto injekce, stejně jako třeba nesteroidní protizánětlivé léky, aplikovat ve fázi „zamrzávání“ ramene, kdy dominuje bolest.
Ve fázi „zamrznutí“ již nedominuje bolest, ale omezení pohybu. Stejně jako u předchozí fáze je vhodné zařadit do terapie kývavé pohyby, které vedeme až do krajních pozic. Připojujeme také lehké protahovaní zkrácených svalů, např. prsní svaly (musculus pectoralis major et minor), dlouhé hlavy musculus biceps brachii nebo přední částí deltového svalu (musculus deltoideus). V neposlední řadě je vhodné zaměřit se na stabilizaci lopatky a ramenního kloubu. U mnoha pacientů je možné pozorovat vytažení ramen vzhůru a přetočení ramen vpřed. Posílení dolních fixátorů lopatky se lopatka a ramenní pletenec dostane do správného nastavení.
V poslední fázi „tání“, kdy dochází k postupnému návratu hybnosti ramene, se soustředíme stále na intenzivnější protahovací a uvolňovací cvičení zkrácených svalů. Kromě posílení stabilizátorů lopatky je možné začít s posilováním oslabených svalů paže s využitím odporové gumy, různých forem závaží nebo s váhou vlastního těla.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- Chan, H., Pua, P. Y., & How, C. H. (2017). Physical therapy in the management of frozen shoulder. Singapore medical journal, 58(12), 685–689. https://doi.org/10.11622/smedj.2017107
- Dias, R., Cutts, S., & Massoud, S. (2005). Frozen shoulder. BMJ (Clinical research ed.), 331(7530), 1453–1456. https://doi.org/10.1136/bmj.331.7530.1453
- Kraal, T., Sierevelt, I., van Deurzen, D., van den Bekerom, M. P., & Beimers, L. (2018). Corticosteroid injection alone vs additional physiotherapy treatment in early stage frozen shoulders. World journal of orthopedics, 9(9), 165–172. https://doi.org/10.5312/wjo.v9.i9.165
- Cho, C. H., Bae, K. C., & Kim, D. H. (2019). Treatment Strategy for Frozen Shoulder. Clinics in orthopedic surgery, 11(3), 249–257. https://doi.org/10.4055/cios.2019.11.3.249
- Woman photo created by freepik – www.freepik.com