Možnosti léčby tenisového lokte
Tenisový loket je označení pro bolestivý stav, který lze v literatuře najít pod názvem laterální epikondylitida. Vyznačuje se bolestí na vnější straně lokte, která omezuje běžné každodenní aktivity. Tenisový loket považujeme jako zranění z přetížení (tzv. overuse injury), se kterým se setkáváme nejen u hráčů tenisu, ale v mnoha případech u manuálně pracujících lidí (instalatéři, kuchaři ..). I přestože máme mnoho informací o tom, jak vypadá tkáň šlachy z histologického pohledu, stále není zcela jasné, proč se v některých případech objevuje bolest a jindy ne. I proto se k léčbě přistupuje skrz různé terapeutické metody a postupy, např. aplikace injekcí glukokortikoidy, transkutánní elektrická nervová stimulace, rázová vlna, laser, ale i rehabilitační cvičení a edukace o bolestí
Co to je tenisový loket?
Tenisový loket je bolestivé onemocnění šlach svalu předloktí (extenzorů) a jejich úponu na vnější epikondyl (výstupek) pažní kosti. Proto bývá v medicínské literatuře označován jako laterální epikondylitida.
Je tenisový loket zánět šlach?
Ne. Ačkoliv pojem epikondylitida naznačuje, že se jedná o zánětlivé onemocnění, ve skutečnosti tomu tak není. Studie a histologické rozbory u pacientů tenisových loktem prokázaly, že šlachy ani úpony nevykazují známky zánětu (nebo pouze minimálně).
Pokud se podíváme na šlachu svalu u pacienta, kterému byl diagnostikován tenisový loket, pod mikroskopem, pravděpodobně uvidíme změnu na struktuře šlachy.
Histologickému obrazu zde dominují husté populace fibroblastů, vaskulární hyperplazie a dezorganizovaného kolagenu. Tento stav nazýváme angiofibroblastickou hyperplazií a předpokládá se, že k ní dochází u šlachy, která byla poškozena opakovaným mikrotraumatem.
Proč tenisový loket bolí?
Vzhledem k absenci zánětlivých změn u tenisového lokte není zcela jasné, proč by měl být tento stav bolestivý, i když pro některé pacienty je bolestivý mimořádně. V mnoha případech totiž šlachy extenzorů vykazují změny ve struktuře, přesto lidé pocit bolestí nemají.
Jak dochází ke vzniku tenisového lokte?
K změně struktury šlachy dochází pravděpodobně vlivem opakovaných mikrotraumat, které vznikají nadměrným zatížením, na které není sval dostatečně adaptován (není připraven). Svaly předloktí, konkrétně ty na hřbetní straně předloktí, které zajišťují ohyb zápěstí směrem k hlavě, často pracují pod excentrickým napětím. Toto napětí vzniká v momentě, kde je vlivem těžkého břemene zápěstí ohýbáno směrem dolu, např. při držení tašky s nákupem, pánve, kladiva atd. Pokud sval je zatěžován touto aktivitou dlouhodobě, bez možnosti regenerace, může docházet ke vzniku drobných mikrotraumat, které následně vedou k celkové změně struktury šlachy.
Jaké jsou příznaky tenisového lokte?
Nejčastěji se setkávame s těmito příznaky:
- Bolest na vnější straně lokte
V oblasti lokte a předloktí na palcové straně se bolest objevuje nejčastěji. Zhoršuje se při zatížení extenzorů, např. držením těžkého břemene v ruce, práce s nářadím, při hraní raketových sportů atd.
- Citlivost svalu předloktí
Svaly na hřbetní straně předloktí u lokte mohou být citlivé a bolestivé na dotyk.
- Zhoršení úchopu
Pocit, že nedokážeme udržet v ruce těžší předmět nebo otevřít zavařovací sklenici, bývá také často přítomný.
- Zmenšení hybnosti zápěstí
Mnohdy vlivem vyšší bolestí dochází také k omezení pohyblivosti v zápěstí nebo lokti.
Jaké jsou možnosti léčby tenisového lokte?
Ačkoli již rozumíme histologii a základním patomechanismům tenisového lokte, přesná příčina bolesti je stále nejasná. Navzdory mnoha pokusům najít vhodný terapii, neexistuje žádná specifická léčba tenisového lokte, která by se ukázala jako účinná. Běžným léčebným přístupem je aktivní cvičení, poskytnutí rady a poučení o stavu (edukace pacienta), užívání analgetik nebo injekce glukokortikoidů pro lidi se závažnějšími zánětlivými příznaky.
Dle jedné britské studie, která se zabývala formou léčby tenisového lokte, bývá primárně voleno fyzioterapeutické cvičení (81 %), dále pak aplikace steroidních injekcí (9 %) nebo nošení ortopedických bandáží (1,8 %). Někteří terapeuté pak zvolili jako metodu první léčby edukaci pacienta (1,8 %) nebo přístup „počkáme a uvidíme (1,8 %).
Pokud je léčba neúspěšná (po 6 měsících), 27 % doktorů zvolilo jako metodu druhé léčby aplikaci steroidních injekcí, 10,5 % aplikaci rázové vlny, 9,8 % akupunkturu, operaci nebo PRP injekce.
Rehabilitační cvičení
Až 81 % doktoru (dle britské studie) v léčbě tenisového lokte indikuje primárně aktivní cvičení. Jaké cviky budou vybírány, už je velice individuálně. Pro zlepšení hybnosti v zápěstí, lokti nebo ramenního pletence je možné provádět různé kroužení a další mobilizační pohyby. Aby došlo k adaptaci šlachy na zátěž, je možné cvičit izometrická cvičení (výdrž v kontrakci svalu) nebo excentrická cvičení (pod zátěží jít do protažení svalu). Postupně přidáváme zátěž (váhu činky nebo odpor gumy), zařazujeme aktivní cvičení celé horní končetiny, např., cviky s kettleballem, clubbellem ..
Edukace pacienta
Obecně je velice důležité zahájit léčbu edukací pacienta o příčině vzniku obtíží. Pacient by měl pochopit, proč jeho obtíže vznikly a jak může aktivně přispět k urychlení regenerace. Vysvětlíme mechanismus poranění svalu, jak můžeme modifikovat bolestivé činnosti a jak bolest chápat. Je nutné, aby pacient chápal svou roli v procesu rehabilitace a k léčbě přistupoval aktivně.
Lokální aplikace kortikosteroidů
Velice často volenou formou léčby je aplikace injekce kortikosteroidního přípravku s lokálním anestetikem. Lékař nahmatá bod maximální citlivosti a poté vstříkne kombinaci léčebných látek. Vzhledem k absenci zánětlivých změn je možná překvapivé, kolik pacientů na tento typ léčby reaguje pozitivně.
Ortopedické pomůcky
Loketní bandáž nebo epikondylární páska jsou často viděné ortopedické pomůcky u lidí s bolestí lokte. Jejich efektivita je však nejednoznačná. Tyto kompenzační pomůcky obvykle mohou pomoci snížit krátkodobě bolest, ale neřeší jejich příčinu.
Plazmové injekce bohaté na krevní destičky (PRP)
Koncentrované krevní destičky obsažené v PRP nesou růstové faktory, které jsou důležité pro zahájení a urychlení regenerace tkání. Tyto bioaktivní proteiny stimulují hojení, opravu pojivové tkáně a podporují vývoj nových krevních cév. Tato technika vyžaduje odběr krve pacienta, centrifugaci a opětovnou aplikaci plazmy do laterálního epikondylu. Současný výzkum PRP je slibný, avšak k plnému prokázání účinnosti PRP je zapotřebí další výzkum.
Rázová vlna
Aplikace rázové vlny je také jednou z často volených metod léčby. Princip terapie u fokusové rázové vlny je založen na zlepšení prokrvení v místě bolestí a nastartování hojícího procesu.
Laser
Vysokovýkonný laser má výrazný termický a analgetický účinek. Dochází ke zlepšení prokrvení, podpoře hojení a snižování bolestí. Avšak stejně jako u rázové vlny nebyl prokázan efekt z dlouhodobého hlediska.
Operační zákrok
Většina pacientů reaguje pozitivně na konzervativní léčbu a není nutné chirurgického zákroku. Pokud však příznaky přetrvávají i po několika měsících či letech, může ošetřující lékař nabídnout možnost operace. Pro chirurgickou léčbu tenisového lokte byly popsány řady chirurgických postupů. Většina zahrnuje odebrání nemocné tkáně extensor carpi radialis brevis s dekortikací laterálního epikondylu.
Další možnosti léčby
Při léčbě tenisového lokte bylo popsáno přes 40 různých možností terapie, proto je zde nebudeme popisovat všechny.
Krom výše popsaných přístupů se v terapii tenisového lokte volí např. akupunktura, botox, autologní injekce krve, užívání nesteroidních protizánětlivých léků, transkutánní elektrická nervová stimulace, aplikace kinezio tejpu atd.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- Cutts S, Gangoo S, Modi N, Pasapula C. Tennis elbow: A clinical review article. J Orthop. 2019 Aug 10;17:203-207. doi: 10.1016/j.jor.2019.08.005. PMID: 31889742; PMCID: PMC6926298.
- Ikonen J, Lähdeoja T, Ardern CL, Buchbinder R, Reito A, Karjalainen T. Persistent Tennis Elbow Symptoms Have Little Prognostic Value: A Systematic Review and Meta-analysis. Clin Orthop Relat Res. 2022 Apr 1;480(4):647-660. doi: 10.1097/CORR.0000000000002058. PMID: 34874323; PMCID: PMC8923574.
- Yan, C., Xiong, Y., Chen, L. et al. A comparative study of the efficacy of ultrasonics and extracorporeal shock wave in the treatment of tennis elbow: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Orthop Surg Res 14, 248 (2019). https://doi.org/10.1186/s13018-019-1290-y
- Bateman M, Titchener AG, Clark DI, Tambe AA. Management of tennis elbow: a survey of UK clinical practice. Shoulder Elbow. 2019 Jun;11(3):233-238. doi: 10.1177/1758573217738199. Epub 2017 Oct 25. PMID: 31210796; PMCID: PMC6555112.
- Image by Freepik