Tenisový loket – příznaky, příčiny a léčba
Laterální epikondylitida, také známá jako tenisový loket, je nejčastější typ přetížení svalů a šlach v oblasti lokte. Přetížený jsou svaly které natahují prsty a zvedají ruku vzhůru (extenzory).
Co je tenisový loket a jak vzniká?
Tenisový loket patří mezi tzv. overuse injury, tedy zranění z přetížení. Jde o poranění šlach a jejich úponů do oblasti lokte. Konkrétně se jedná o svaly natahující prsty a zvedající zápěstí vzhůru (extenzory prstů a zápěstí). Tyto svaly se nachází nad loktem na kosti pažní a pokračují na kůstky zápěstí a prstů.
Akutní forma
Vzniká na základě jednorázové činnosti (úklid, štípání dřeva, šroubování). Při nevhodné nebo nedostatečné léčbě má tendenci přejít do chronického stádia. O akutní formě se hovoří, když onemocnění trvá do 6 týdnů od začátku příznaků.
Chronická forma
Chronická forma onemocnění se postupně pěstuje dlouhodobým přetěžováním. Jedná se především o monotónní dlouhodobě prováděné činnosti. Další možností je zanedbání péče v akutním stádiu nemoci a postupný přechod v chronickou formu. O chronické formě se hovoří od 6 týdnů od začátku příznaků.
Mezi rizikové činnosti patří
- práce na počítači
- práce na zahradě
- šroubování
- řízení auta
- psaní (dříve se onemocnění nazývalo písařská křeč)
- raketové sporty jako tenis, squash, badminton.
- plavání, basseball, vrhání…
Jaké jsou příznaky tenisového lokte?
Mezi hlavní příznaky patří bolest na vnější straně lokte, především při úchopu nebo nošení břemen. V závislosti na závažnosti syndromu se může jednat jen o těžké věci a nebo naopak i o drobné předměty, což poté naznačuje větší míru závažnosti. Hřbetní strana předloktí bývá citlivá na dotyk a může dojít i ke zhoršení hybnosti zápěstí nebo lokte.
Jak se tenisový loket diagnostikuje?
Diagnostika je založená hlavně na anamnestických údajích. Typicky se jedná o bolest svalů na zevní straně lokte, která se zvyšuje se zátěží. Obtížím může předcházet jednorázová intenzivní aktivita jako je sekání dřeva, šroubování, velký úklid nebo nový koníček ve formě raketového sportu. Palpačně nacházíme bolestivé extenzory zápěstí a prstů.
Závažnost onemocnění můžeme měřit pomocí dynamometru, který měří sílu stisku.
Cozenův test (Cozen´s test)
Pro podezření na tenisový loket můžeme použít i Cozenův test. Pacient má napnutý loket, zápěstí stáčí směrem k palci ( radiální dukce) a má ruku v pěst. Vyšetřující napalpuje laterální epikondyl humeru a druhou rukou dává odpor na hřbet dlaně. Pacient je vyzván aby provedl extenzi zápěstí proti odporu vyšetřujícího. Test je pozitivní při bolestivosti pohybu.
Jak se tenisový loket léčí?
Více o léčbě tenisového lokte se dozvíte v článku – Možnosti léčby tenisového lokte
Konzervativní léčba
Režimová opatření
Léčba tenisového lokte zahrnuje klidový režim, kdy je nemocnému doporučeno vyhýbat se pohybům, které zhoršují příznaky. Neznamená to ovšem vyhýbat se všem pohybům a činnostem nemocné končetiny, ale přizpůsobit zátěž do bolesti. Zátěž by měla být progresivní, ale zároveň respektovat bolestivost.
Modifikace aktivit
Při nemožnosti vyhnout se problematickým pohybům se doporučuje epikondylární páska, nebo kinesiotape. Toto řešení ovšem není dlouhodobé a mělo by se kombinovat s další terapií.
Při zvedání těžších věcí by nemocný měl pokud možno zvedat dlaní vzhůru. Dochází tak ke snížení činnosti extenzorů a zapojí se opačná svalová skupina, flexory.
Fyzioterapie – léčebná tělovýchova
Cvičení je nedílnou součástí terapie. Cviky se budou primárně zaměřovat na uvolnění svalového napětí a posílení extenzorů zápěstí a prstů, ale nemělo by se zapomínat i na ostatní svaly v rámci svalového řetězce. Dále bychom podle potřeby zařadili cviky mobilizující zápěstí, loket, rameno, hrudní a krční páteř.
Uvolnění můžeme dosáhnout například pomocí stretchingu, self-myofascial release, postizometrické relaxace.
Pro posílení extenzorů v úvodní fázi můžeme použít izolované cviky a postupně zařazovat cviky komplexnější, které posilují celé svalové řetězce a fixují konkrétní pohybový vzor. Izolované cviky ovšem nejsou nutností, výhodné jsou pro svoji jednoduchost u méně motoricky zdatných jedinců.
Operační léčba
Operační řešení se doporučuje, při selhání konzervativní léčby. Za selhání konzervativní terapie se považuje žádné nebo minimální zlepšení bolestivosti a funkce horní končetiny po dobu alespoň 3 měsíců. Indikace operačního řešení se udává mezi 4% a 11%. Po operaci je nutná terapie jizvy a postupné posilování celé horní končetiny.
Jakou má tenisový loket prognózu?
Ačkoliv většina případů se dá vyléčit do jednoho roku od začátku terapie, tak určité procento pacientů pociťuje bolest i po 2 až 3 letech.
Při operačním řešení dochází ke zlepšení, ale pouze výjimečně dochází k vyléčení úplnému.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
-
Kun-Long Ma, Hai-Qiang Wang, „Management of Lateral Epicondylitis: A Narrative Literature Review“, Pain Research and Management, vol. 2020, Article ID 6965381, 9 pages, 2020. https://doi.org/10.1155/2020/6965381
-
Roh, Y. H., Gong, H. S., & Baek, G. H. (2018). The Prognostic Value of Pain Sensitization in Patients With Lateral Epicondylitis. The Journal of Hand Surgery. doi:10.1016/j.jhsa.2018.06.013
-
Guillou, J., Pougès, C., Limousin, M., Strouck, G., & Fontaine, C. (2018). Arthroscopic treatment of work-related lateral epicondylitis – prognostic factors. Hand Surgery and Rehabilitation. doi:10.1016/j.hansur.2018.09.001
-
Lai, W. C., Erickson, B. J., Mlynarek, R. A., & Wang, D. (2018). Chronic lateral epicondylitis: challenges and solutions. Open Access Journal of Sports Medicine, Volume 9, 243–251. doi:10.2147/oajsm.s160974