Zánět šlach a bolest šlach
Šlachy jsou velice často zdrojem různých bolestí a dalších obtíží. A to především v momentě, kdy je šlacha vystavována zátěži, na kterou není adaptována, nebo pokud nedochází k řádné regeneraci po zátěži. Zánět šlachy (tendinitida) nebo bolest šlachy (tendinopatie) se může objevit u kteréhokoliv svalu, avšak nejčastěji trápí Achillovu šlachu, svaly předloktí nebo šlachy nártu. K rozvoji obtíží muže docházet pozvolna, a to hlavně pokud šlachu dlouhodobě nadměrně zatěžujeme. Ke vzniku bolestí a možného zánětu může dojít také po nárazové intenzivní aktivitě, při které došlo k poranění tkáně šlachy.
Jak vzniká zánět a bolest šlachy?
Zánět šlachy – tendinitida (ang. tendinitis)
Objevuje se obvykle na základě poranění šlachy. Zprvu je nutné pochopit, jakou roli v našem těle hraje proces zánětu. Zánět je totiž důležitý děj, který má za cíl hojit akutní poranění tkáně. Pokud tedy došlo k poranění tkáně šlachy, dochází k rozvoji zánětlivé reakce.
Během prvních 7 dní po poranění šlachy dochází k vzniku hematomu (krevnímu výronu), neurovaskularizaci a migraci imunitních buněk v místě poranění. Následně během 1-6 týdnů roste celularita šlachy, zvyšuje se množství zánětlivých cytokininu a růstových faktorů. Zhruba měsíc až rok po poranění dochází k remodelaci šlachy (remodelaci kolagenních vláken, snížení vaskularity a celularity, snížení produkce matrix).
Šlacha má malý regenerační potenciál, proto je třeba, aby proběhla řádná zánětlivá reakce, a tím se zabránilo degradaci tkání. Tím myslíme postupné znehodnocení tkáně, která natahováním hojivého procesu ztrácí na své kvalitě, čímž se stává šlacha méně funkční a náchylnější k opakovanému zranění. Dobu hojení šlachy lze pouze odhadovat, neboť známky zánětlivých procesu vymizí mezi 1-6 týdny. Následné procesy a mechanismy řešení zánětu jsou neznámé a do jisté míry záleží na proteinu TPC.
Protein TPC je schopen regenerovat tenocyty (fibrocyty tvořící šlachu), avšak tato schopnost je postupně omezována vlivem stárnutí. Na druhou stranu se z proteinu TPC prostřednictvím diferenciace (procesu „specializace“ buněk) stávají adipocyty a chondrocty, které se podílejí na tukové infiltraci (vychytávání tuku), fibróze a kalcifikací u tendinopatie.
Bolest šlachy – tendinopatie (ang. tendinopathy)
Vzniká na základě soustavného dlouhodobého zatěžování šlachy, při kterém může docházet i k jejímu mikroskopickému poranění. Mikrotrhliny a metabolické vedlejší produkty vznikající opakovaným nadměrným zatížením šlachy negativně ovlivňují šlachové buňky.
To spustí zánětlivou kaskádu, která vede k degradaci extracelulární matrix a dalším negativním změnám. Vlivem prozánětlivých cytokininů a TNF faktoru (tumor necrosis factor) dochází ke angiogenezi a prorůstání nervů, což vede k bolesti.
Obecně tedy mohou mikroruptury přispívat k nástupu tendinopatie (bolestí šlachy) prostřednictvím tzv. angiofibroblastické hyperplazie.
Kde se zánět a bolest šlachy objevuje nejčastěji?
Nejnáchylnější ke vzniku zánětu jsou šlachy svalu, které se napínají přes 2 kloubu, svaly povrchově uložené nebo šlachy s menším krevním zásobením. Také šlachy zajišťující lokomoční nebo balistické pohyby mají větší predispozice ke zranění, a to kvůli nutnosti více pracovat pod excentrickým napětím.
S bolestí šlach se setkáváme velice často v oblasti zápěstí, ruky, předloktí. A to typicky u lidí vykonávají práci nadměrně zatěžující svaly předloktí tím, že např. drží zápěstí dlouhodobě v ohnuté pozici (číšníci a servírky) nebo silově pohybují zápěstím (montéři, kuchaři). U některých profesí dochází k přetěžování svalů ruky (kadeřnice, instalatéři). Také u sportovců se setkáváme s nadměrným zatížením svalů a šlach předloktí, typicky u raketových sportů, golfu nebo některých atletických disciplín.
Tenisový loket
Laterální epikondylitida, označovaná také jako tenisový loket, je poměrně častou příčinou bolesti a ztuhlosti v oblasti lokte a předloktí. Setkáváme se s ní obvykle na dominantní ruce. Tenisový loket je považován jako únavové zranění, při kterém dochází poškození šlach extenzoru (natahovačů) zápěstí a jejich úponů na laterální epikondyl (vnější stranu dolní části pažní kosti). Zánět šlach se může rozvinout na základě akutního poranění, ale častěji za vznikem bolestí stojí opakované nadměrné zatěžování zápěstí. Jelikož se tohle poranění objevovalo častěji u hráčů tenisu se špatnou technikou švihu nebo při přechodu k těžší raketě, dostalo název tenisový loket. Avšak setkáváme se s ním také u manuálně pracujících lidí, kteří pro svou práci využívají těžké nářadí nebo zatěžují zápěstí opakovaným uchopovávím nebo zvedáním břemen. Laterální epikondylitida je až 7x častější než její mediální ekvivalent nazývaný golfový loket.
Golfový loket
Mediální epikondylitida je odborný název pro další únavové poranění svalů předloktí, které označujeme jako golfový nebo oštěpařský loket. V tomto případě jsou přetěžovány flexory (ohybače) zápěstí, které se upínají na vnitřní stranu dolní části pažní kosti (mediální epikondyl). Bolest se objevuje při zvedání břemene, psaní na počítači nebo také při podání ruky.
Ačkoliv název epikondylitida budí dojem, že se jedná o zánětlivé onemocnění, není tomu zcela tak. Histologickému obrazu zde dominují husté populace fibroblastů, vaskulární hyperplazie a dezorganizovaného kolagenu. Tento stav bývá oznaçován jako angiofibroblastická hyperplazie a předpokládá se, že se vyskytuje u šlach, které byly poškozeny opakovaným mikrotraumatem.
Achillova šlacha
Zánět Achilovky (tendinitida) vzniká na základě akutního poranění Achillovy šlachy, např. při špatném došlápnutí, doskoku nebo dopadu na nohu. Následkem poranění se nastartuje hojící zánětlivá reakce, při které se může objevit otok, zčervenání a zvýšení teploty v okolí šlachy. Velice limitující je také bolest, která se zvýrazní při zatížení nohy, došlapu nebo při protažení trojhlavého lýtkového svalu (musculus triceps surae) do přitažení špičky (plantární flexe). Při tomto pohybu totiž dochází k natažení šlachy.
V mnoha případech však za bolest Achillovy šlachy může dlouhodobé nadměrné zatěžování a následná mikrotraumata šlachy. To označujeme jako tendinopatie Achillovy šlachy. Důvodů, proč bolest šlachy vzniká, je celá řada, ale velice často souvisí se sportovní aktivitou. Není proto divu, že se tendinopatií Achillovy šlachy setkáváme obvykle u fotbalistu, basketbalistu, volejbalistů atd. Při těchto sportech totiž sval pracuje pod velkým excentrickým zatížením při doskocích a dopadech.
Pojem excentrické zatížení znamená, že sval a šlacha jsou aktivní i při jejich protažení. Trojhlavý lýtkový sval (musculus triceps surae) provádí pohyb do propnutí špičky (dorzální flexi), zajišťuje stoj na špičkách. Opačný pohyb v kotníku, tedy přitažení špičky, provádí holenní svaly a lýtkový sval je v relaxaci. Pokud však lýtkový sval pracuje pod excentrickým napětím, znamená to, že dochází k přitažení špičky (protažení lýtkového svalu), ale tento sval není v relaxaci a svou aktivitou brzdí pohyb. Typicky k tomu dochází při doskoku, kdy noha dopadá postupně celým chodidlem na zem a dochází k dorzální flexi nohy (protažení Achillovy šlachy). V momentě, kdy není šlacha na tento typ aktivity dostatečně adaptovaná (netrénovaná), dochází k její mikrotraumatizaci.
Riziko vzniku bolestí Achilovky šlachy se zvyšuje:
- při náhlém zvýšení tréninkové zátěže bez postupné adaptace
- změně tréninku a cvičení
- u běžců začátečníků, kteří bez předchozí přípravy začnou intenzivně běhat
- u rekreačních sportovců, kteří si jednou za čas zajdou zahrát zápas pod vysokou intenzitou (fotbal, florbal, basketbal, volejbal, tenis ..)
Nárt
Na zánět šlach na nártu si stěžuje celá řada lidí. Obvykle se setkáváme se zánětem natahovačů (tendinitida extenzoru) prstu nohy nebo šlachy musculus tibialis anterior. Stejně jako u výše uvedených části těla, i u šlach nártu dochází k rozvoji zánětu po akutním poranění šlachy.
Nadměrné zatěžování šlach extenzorů prstů nohy vede k rozvoji bolesti v oblasti nártu. Tato bolest pak bývá intenzivnější při chůzi nebo běhu. Obvykle se s těmito bolestivými potížemi setkáváme u sportovců, kteří tráví delší dobu v těsné, úzké obuvi, např. tanečníci, krasobruslaři, lyžaři atd.
K přetěžování šlachy musculus tibialis anterior dochází nejčastěji při excentrickém zatížení. Bolest se objevuje nad vnitřním kotníkem zepředu a zhoršuje se při ohybu v kotníku, chuti nebo běhu z kopce. Bolestivá může být také snaha přitáhnout špičku (dorzální flexe) a pohyb může být značně omezen.