Morbus Osgood-Schlatter – příznaky, příčiny a léčba
Bolest na přední straně kolene a otok této oblasti u dospívajících dětí okolo 10. – 14. roku bývá hlavním příznakem Osgood-Schlatterovi nemoci. S tímto onemocněním se setkáváme často u chlapců, kteří se věnují aktivně sportu (fotbal, basketbal, volejbal). Příčinou vzniku je trakční poranění drsnatiny holenní kosti, které bývá způsobeno repetitivní aktivitou čtyřhlavého svalu stehenního.
Co je to morbus Osgood-Schlatter a jak vzniká?
Morbus Osgood-Schlatter známá také jako osteochondróza nebo trakční apophysitida je neúrazové poranění místa úponu šlachy čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps femoris) na holenní kost. Místo úponu nazývané tuberositas tibiae je pokryté chrupavčitou tkání, která během dospívání osifikuje (mění se v kostní tkáň). Během růstového spurtu, u chlapců okolo 12-14 let a u dívek okolo 10-12 let, dochází k prodlužování kostí a zvyšování napětí šlachy čtyřhlavého svalu stehenního. Tahem šlachy dochází k mikrovaskulárnímu natržení ještě ne zcela osifikované drsnatiny holenní kosti. V závislosti na natržení této části kosti zde dochází k rozvoji zánětu, který se projevuje otokem, zčervenání v oblasti kolenního kloubu, zvýšením místní teploty a bolestí v oblasti kolenního kloubu. Zvyšování tahu šlachy dochází při aktivitách vyžadující opakované kontrakci čtyřhlavého svalu stehenního, především u repetitivního silového propínání kolenního kloubu (běh, skok, dřep..).
Jaké jsou příčiny vzniku Osgood-Schlatterovi nemoci?
Příčina vzniku u této nemoci je multifaktoriální, tedy nelze zcela určit konkrétního viníka a převládá názor, že za vznikem stojí více vlivů.
Mechanický faktor
Většina autorů se domnívá, že hlavní příčinou je trvalý tah patelární šlachy a opakované namáhání způsobené silovou aktivitou quadricepsu na apofyzární chrupavku předního tuberositas tibie, především v období růstového spurtu. Bylo zjištěno, že se nemoc častěji objevuje u stojné (podpěrné) nohy, jelikož zde dochází k častější aplikovaného excentrické kontrakci kvadricepsu. Někteří autoři naznačují vliv mechanických a anatomických příčin na vznik morbus Osgood-Schlatter, např. patella alta, patella infera, zkrácení m. rectus femoris nebo vyšší napětí šlachy quadricepsu.
Funkční faktor
Jako funkční vliv na rozvoj poranění můžeme označit např. nárůst svalové hmoty v období puberty (zejména u chlapců), snížení flexibility čtyřhlavého svalu nebo pravidelný, intenzivní a vysoce specifický trénink (především zahrnující sprinty, doskoky, rychlé změny směru nebo deceleraci..).
Faktor prostředí
Častěji se nemoc objevuje u sportujících chlapců s intenzivními tréninkovými jednotkami. Podílet se na vzniku může také nedostatek vitamínu D při sníženém pobytu na slunci (vybraná studie hovoří o častějším vzniku nemoci v zimních měsících, kdy je méně slunečního svitu).
Psychologický faktor
V případě dlouho přetrvávajících bolestí je klíčová edukace dítěte a rodičů o příčinách, průběhu a terapii. Je nutné, aby pacient postupně neupadal do úzkostí, netrpěl poruchami spánku atd., neboť i to následně může vést ke zhoršení průběhu nemoci a zpomalení procesu hojení.
Jaké jsou projevy Osgood-Schlatterovi nemoci?
Hlavním příznakem Osgood-Schlatterovi nemoci je bolest přední strany kolenního kloubu spojená s otokem v místě úponu čtyřhlavého svalu stehenního na holenní kost. Bolest se zhoršuje při pohybových aktivitách, jako jsou např. běhání, skákání, jízda na kole, chůze do schodů a ze schodů či kopání do míče. Dotyk oblasti drsnatiny holenní kosti může také vyvolávat bolest. Velice nepříjemné bývá pozice kleku na kolenou. Při silovém propínání kolene (extenzi) se postupně bolest zhoršuje.
Jak se morbus Osgood-Schlatter diagnostikuje?
Stanovení diagnózy Osgood-Schlatterovi nemoci je založeno příznacích (otok, bolesti v oblasti kolenního kloubu při vybraných aktivitách), radiologické vyšetření nebo ultrazvukovém vyšetření. Při radiologickém zobrazení kolene postiženým Osgood-Schlatterovou nemocí je možné vidět prominenci tuberositas tibiae, volný úlomek holenní kosti nebo kalcifikaci (zvápenatění) šlachy čtyřhlavého svalu stehenního.
Jak se morbus Osgood-Schlatter léčí?
Pro terapii Osgood-Schlatterovi nemoci je nutné dodržovat režimová opatření a upravit pohybovou zátěž, která by měla mít formu rehabilitačního cvičení.
Důležitou součástí režimových opatření je bezpochyby omezení specifické sportovní aktivity, která bolest zhoršuje a modifikovat ji. Není ideální, aby mladý sportovec zvyklý na pravidelnou zátěž zcela omezil pohybovou aktivitu. Řešením bývá cvičení pod vedením fyzioterapeuta nebo kondičního trenéra, který zátěž sportovci modifikuje tak, aby mohl stále cvičit a podpořit léčbu nemoci.
Rehabilitační cvičení je velmi důležitou složkou terapie morbus Osgood-Schlatter. Je zaměřené na udržení a zlepšení flexibility svalu dolních končetin např. hamstrimgů, rectus femoris atd. Dále je nutné se zaměřit posílení svalů nohou, zejména pak quadricepsu, gluteus maximus.. V prvních fázích nemoci, kdy bývá bolest nejintenzivnější je vhodné volit izometrické posilování quadricepsu (silové propnutí kolene proti odporu). Následně můžeme modifikovat zátěž do dřepu, výpadu, stoje na jedné noze. Postupně přidáváme míru zatížení a začínáme s nácvikem plyometrických cvičení. Trénujeme různé typy poskoků, výskoků seskoků z bedny atd.
Jakou má nemoc prognózu?
Prognóza tohoto onemocnění je velmi pozitivní. Rathleff et al. uvádí, že u 80 % případů dochází ke zlepšení obtíží do 12 týdnů u 90 % případů do 6 měsíců. Jen u zhruba 10 % pacientů mohou přetrvávat obtíže i 1-2 roky po skončení osifikace drsnatiny holenní kosti.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- GEORGIEVA, D., POPOSKA, A., DZOLEVA-TOLEVSKA, R., MANEVA-KUZEVSKA, K., GEORGIEX A., VUJICA, Z. Osgood-Schlatter Disease – a common problem in young athletes. Research in Physical Education, Sport & Health . 2015, 4 (2), 47-49. ISSN 1857-8160
- Corbi, F.; Matas, S.; Álvarez-Herms, J.; Sitko, S.; Baiget, E.; Reverter-Masia, J.; López-Laval, I. Osgood-Schlatter Disease: Appearance, Diagnosis and Treatment: A Narrative Review. Healthcare 2022, 10, 1011. https://doi.org/10.3390/healthcare10061011
- Lucenti, Ludovico, et al. „The Etiology and Risk Factors of Osgood–Schlatter Disease: A Systematic Review.“ Children 9.6 (2022): 826.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441995/
- https://physio-pedia.com/Osgood-Schlatter’s_Disease?utm_source=physiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal
- https://kidshealth.org/en/parents/osgood.html
- People photo created by master1305 – www.freepik.com