Bolest kolene zepředu
S bolestí na přední straně kolene se potýká mnoho z nás. Kolenní kloub je velice komplikovaný, neboť se zde nachází celá řada různých struktur, které mohou souviset se vznikem bolesti. Pro vhodnou léčbu obtíží je tedy nutná kvalitní diagnostika ortopeda a fyzioterapeuta, kteří by měli zhodnotit, zda za bolestí stojí strukturální změna (na chrupavce, menisku..) nebo funkční porucha (patelofemorální syndrom, impingement tukového tělesa ..). Správně určit diagnózu je důležité hlavně proto, abychom předcházeli zbytečné operaci, která by nemusela přinést (pokud by se jednalo o funkční problém) kýžené výsledky.

Co vše může způsobovat bolest kolene?
Kolenní kloub zahrnuje mnoho struktur, které mohou způsobovat bolest, a to:
- Meniskus
- Vaz
- Chrupavka
- Plika (výchlipka kloubního pouzdra)
- Bursa (tíhový váček)
- Šlacha
- Tukové těleso (Hoffovo těleso)

Meniskus
Meniskus je vazivová chrupavčitá destička tvaru půlměsíce, která se nachází mezi stehenní kostí a holenní kostí. Na vnitřní straně kolene se nachází mediální meniskus a na vnější laterální. V koleni slouží k vyrovnání nerovnosti kondylů stehenní a holenní kosti, které na sebe tvarem nezapadají. Tím zvětšují kontaktní plochu pro rozložení váhy v kloubu a tlumí nárazy a zabraňují opotřebení kloubní chrupavky.
Zranění menisku
K poranění menisku dochází buďto vlivem úrazu (akutní traumatické poranění) nebo degenerativní změnou tkáně (léze menisku). Typ trhliny, které na menisku vznikají, je pak rozhodující pro volbu vhodné terapie. Tzv. nestabilní trhliny způsobují větší obtíže, neboť může docházet k posunutí části natrženého menisku směrem ke kloubní štěrbině, tím vyvolat pocit uzamčení kolene (zablokování) a náhlou bolest. Tato poranění menisku jsou pak obvykle řešena operativně. Stabilní trhliny naopak ve mnoha případech nezpůsobují žádné bolesti a není je nutné nijak řešit.
Vaz
Vazy zodpovídají za udržování stability kolene. To znamená, že se nám noha v koleni “nepodlamuje”, nemáme pocit “vyskakování kolene” a můžeme se o nohu pevně opřít. V kolenním kloubu se nacházejí 4 stabilizačně významné vazy – přední a zadní zkřížený vaz, vnitřní a vnější postranní vaz.
Zranění vazů (natržení, přetržení)
Velice částým zraněním nejen sportovců je natržení nebo přetržení předního zkříženého vazu. Akutní poranění tohoto vazu obvykle doprovází náhlá, ostrá bolest, pocit “prasknutí” v koleni nebo pocit “vyskočení” kolene. Po odeznění akutních obtíží (otok, omezení rozsahu pohybu v kloubu) může nadále přetrvávat bolest a nestabilita kolene, která výrazněji komplikuje sportování.
Chrupavka
Chrupavka je tkáň, kterou jsou pokryty artikulující části kostí. V koleni slouží jako tlumič nárazu, a to především díky své pružné struktuře, která absorbuje a rozkládá zatížení na kost. Nepoškozená chrupavka je hezky hladká, lesklá a pružná. Avšak při poranění (ať už akutním úrazem nebo degenerativní změnou), může dojít k jejímu změknutí, rozvláknění, naprasknutí nebo případnému odlomení. Poraněná chrupavka pak může způsobovat celou řadu obtíží, např. otok, “vodu v koleni”, pocit nepříjemného tlaku.. Volné odloupnuté části chrupavky, někdy označované jako kloubní myšky, pak mnohdy způsobují “zablokování” kolene v určité pozici.
Chondromalacie čéšky
Jednou z častých příčin bolestí kolene je chondromalacie čéšky. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám na chrupavce čéšky, konkrétně k jejímu změknutí. To se později projevuje bolestí na přední straně kolene, která bývá hůře lokalizovatelná. Dlouhodobý sed s pokrčenými koleny (např. při řízení auta nebo sledování televize) vyvolává nepříjemnou bolest kolene, stejně jako řada pohybových aktivit (chůze, běh, chůze ze schodů, skákání..).
Plika
Plika je zesílení synoviální membrány (někdy označováno jako řasa), která v koleni plní vyživovací funkci, neboť jí pronikají cévy prostupující do měkkých částí kloubu. Tyto synoviální řasy jsou za normální situace elastické a poddajné, pokud však dojde k jejich patologické přestavbě, stávají se tuhé a zbytnělé. Úprava struktura řasy pak může být příčinou bolesti, v momentě kdy se takto změněná plika dostane mezi stehenní kost a čéškou.
Plika syndrom
Mediopatelární plika je natažena přes vnitřní stranu kolene podél čéšky. Obvykle nebývá zdrojem bolesti, pokud nedojde k jejmu poranění. K tomu může dojít po tupém nárazu nebo při iritaci opakovaným pohybem do pokrčení a napnutí, např. chůzi, cyklistice atd. Syndrom pliky se pak projevuje tupou, přerušovanou bolestí na vnitřní straně kolene. Mnohdy bývá doprovázena pocitem “přeskakování” nebo “loupání”. Stejně jako u nestabilní trhliny v menisku může docházet k občasnému “zaseknutí” kolene.
Burza
Burzy jsou jakési tíhové váčky, které na rozdíl od pliky mají již své opodstatnění v těle. Tento váček obsahuje synoviální tekutinu (“kloubní maz”), který zajišťuje ochranu kloubu proti tření (ať už mezi svaly, šlachy nebo kostmi). V oblasti kolene se nachází několik burz (např. prepatelární, infrapatelerní nebo suprapatelární), které napomáhají klouzání tkání bez nadměrného tření při pohybu kolenního kloubu.
Prepatelární burzitida
Dráždění tíhového váčku, který se nachází před čéškou, může vyústit v prepatelární burzitidu. Ta se projevuje výrazným otokem zepředu kolene, bolestí, pocitem tahu nebo omezení rozsahu pohybu, který bývá způsoben zmnožením tekutiny v oblasti kolene. Kromě dráždění burzy, ke kterému dochází obvykle dlouhodobým klečením a tlakem na čéšku, může ke vzniku burzitidy vést také pád na koleno (často při sportovních aktivitách).
Šlacha
Pomocí šlach se svaly upínají na kosti, a proto mají i odlišnou stavbu a strukturu, než samotné svalové bříško. Šlachy je tuhý vazivový provazec, který zajišťuje přenos generované síly že svalu na kost. Často musí pohltit velké množství zátěže, nejvíce pak např. při brždění dopadu nebo skoku na jedné noze. Patelární šlacha (upínající se od dolní části čéšky na drsnatinu kosti holenní) musí absorbovat až sedminásobek váhy při těchto pohybech. Tím bývá velice přetěžovaná a pokud není na zátěž dostatečně posílená, může docházet k jejímu poranění.
Skokanské kolene (tendinopatie patelarní šlachy)
Tendinopatie, tedy bolest šlachy, je u sportovců, např. volejbalistů, basketbalistů, atletů, velice častým problém. Zranění nevzniká úrazem, ale dlouhodobým nadměrným přetěžováním šlachy. Zdravá, adekvátně posilovaná šlacha si obvykle poradí s většinou silových nároků, které na ní během dne klademe. Problém nastává, pokud ji začneme náhle zatěžovat mnohonásobně více (skokové zvýšíme počet tréninků) nebo se rozhodneme dělat sport náročný na skoky, dopady po dlouhé době “nicnedělání”. V první fázi tendinopatie (reaktivní) se obvykle objevuje bolest pod čéškou při začátku pohybové aktivity, následně po rozhýbání a zahřátí bolest ustoupí a zvětší se opět následující den. Současně bývá také nepříjemný dlouhodobý sed s pokrčenými koleny (stejně jako u chondromalacie čéšky).

Tukové těleso
Hoffovo tukové těleso je měkká tkáň uložena v přední části kolene. Jeho funkcí je ochrana patelární šlachy a absorpce tlaku v koleni.
Hoffova nemoc (impingement tukového tělesa)
Útlak Hoffova tukového tělesa vzniká nejčastěji jako následek úrazu kolene nebo opakovaného mikrotraumatu v důsledku tupého nárazu, smykového poranění s natržením předního zkříženého vazu nebo luxace čéšky. Projevuje se pálivou, rozptýlenou bolestí v hloubce pod čéškou. Tato bolest se pak obvykle objevuje v krajní pozici propnutí kolene (extenzi).
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroje
- Kopf, S., Beaufils, P., Hirschmann, M.T. et al. Management of traumatic meniscus tears: the 2019 ESSKA meniscus consensus. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc 28, 1177–1194 (2020). https://doi.org/10.1007/s00167-020-05847-3
- Culvenor AG, Girdwood MA, Juhl CB, et alRehabilitation after anterior cruciate ligament and meniscal injuries: a best-evidence synthesis of systematic reviews for the OPTIKNEE consensusBritish Journal of Sports Medicine 2022;56:1445-1453.
- Di Giacomo G, Ellenbecker TS, Kibler WB. Tennis Medicine. 1. vydání. Cham: Springer, 2018. ISBN 978-3-319-71497-4
- Macchi, V., et al., The infrapatellar fat pad and the synovial membrane: an anatomo-functional unit. J Anat, 2018. 233(2)
- DuBose M, Taqi M. Hoffa Pad Impingement Syndrome. [Updated 2023 Feb 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK589637/
- Rishor-Olney CR, Taqi M, Pozun A. Prepatellar Bursitis. [Updated 2024 Jan 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557508/