7 nejčastějších příčin bolesti kolene a jejich léčba
V článku se seznámíme s nejčastějšími příčinami bolesti kolene. Podrobnější přehled diagnóz najdete v našem dalším článku Příčiny bolesti kolene.
1. Běžecké koleno
Běžecké koleno nebo také iliotibiální syndrom je bolestivý stav oblasti vnějšího kolene nejen u vytrvalostních běžců. Nejedná se o úrazové poranění, ale o funkční poruchu způsobenou nekvalitním nastavením dolní končetiny a nesprávnou biomechanikou kloubu.
Příčina: Běžecké koleno vzniká při aktivitách s usilovným pokrčováním a natahováním kolene, např. běhu. Při tomto pohybu se iliotibiální trakt (vazivového pruhu na zevní straně stehna) přesouvá přes zevní výčnělek stehenní kosti a vzniká vyšší tření mezi strukturami. Dalším důvodem může být také utlačení hojně prokrveného tukového polštáře. V obou případech však dochází k rozvoji zánětu, který se v první fázi projevuje otokem, zčervenáním, zvýšením teploty a bolestí v dané oblasti. Vznik a rozvoj syndromu závisí na nekvalitním nastavení jednotlivých segmentů těla.
Mezi nejčastější problémy patří:
- svalová slabost stabilizátorů kyčle (hýžďových svalů)
- pronace nohy (vyšší zatížení palcové hrany nohy)
- vbočení kolene směrem dovnitř („nohy do X“)
Projevy: Typickým příznakem pro iliotibiální syndrom je ostrá bolest na vnější straně kolene, zejména při došlápnutí na zem. V mnoha případech se může bolest šířit až do vnější části stehna či bérce. Bolest se zhoršuje při běhu nebo při chůzi ze schodů.
Terapie: Hlavním cílem terapie je zlepšení nastavení a stability dolní končetiny tak, aby nedocházelo k rozvoji zánětu. Podle informací zjištěných během komplexního kineziologického vyšetření fyzioterapeutem je terapie zaměřena na uvolňování svalů s vysokým napětím (iliotibiální trakt, přitahovače stehna) a posílení stabilizátorů kyčelního kloubu (musculus gluteus medius). Pro zlepšení stability kolene je ideální do terapie zařadit cvičení na nestabilních plochách (Bosu, balanční plochy) a cvičení pro zlepšení postavení nohy (stimulace svalů chodidla).
2. Chondromalácie čéšky
Chondromalácie je onemocnění chrupavky čéšky, kdy dochází k postupné degeneraci (změknutí, rozvláknění) chrupavky, v těžších případech až k sekundární artróze kloubu mezi kosti stehenní a čéškou (patelofemorální kloub).
Příčina: Proč chondromalácie čéšky vzniká je dosud stále nejasné, avšak významně se na vzniku může podílet nevhodné nastavení kostí kolenního kloubu a svalové dysbalance dolní končetiny.
Mezi hlavní faktory ovlivňující vznik a rozvoj chondromalácie čéšky můžeme zařadit:
- nepoměr napětí mezi vnitřní a vnější hlavou čtyřhlavého svalu stehenního
- zkrácení přímého svalu stehenního (musculus rectus femoris)
- vnitřní rotace nebo posun stehenní kosti do středu
- vyšší napětí iliotibiálního traktu (vazivového pruhu na zevní straně stehna)
- vyšší napětí svalů zadní strany stehna (hamstringů)
- výrazná vnitřní rotace (pronace) nohy
Projevy: Charakteristické pro chondromalácii čéšky je bolest při dlouhodobém sedu s pokrčenými koleny. Bolest je mnohdy hůře lokalizovatelná a popisována “za”, “pod” či “okolo” čéšky. U aktivit, při kterých je kolenní kloub ohnutý (chůze, běh, skok, chůze do schodů a ze schodů..), může být bolest citelnější. Často se může objevit i podklesnutí kolene při chůzi v důsledku bolesti nebo oslabení čtyřhlavého svalu stehenního.
Terapie: Hlavním cílem léčby je úprava nastavení kolenního kloubu. Terapie může zahrnovat:
- posílení vnitřní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního a zmírnění napětí vnější hlavy
- protažení a snížení napětí iliotibiálního traktu, přímého svalu stehenního nebo hamstringů
- posílení svalových stabilizátorů kyčelního kloubu (hýžďových svalů)
- úprava nastavení hlezenního kloubu a nohy
- aplikace tejpu (McConnell taping)
- pořízení stélek do bot (pro úpravu nastavení nohou)
Pro uvolnění napětí a protažení zkrácených svalů je možné využít techniky postizometrické relaxace, strečinku nebo Self Myofascial Releas (cvičení s masážními pomůckami).
3. Skokanské koleno
Skokanské koleno, označováno také jako patelární tendinitida je neúrazové poranění šlachy čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps femoris). To vzniká při větším zatížení šlachy pohybovými aktivitami, při kterých se hojně objevuje odraz a dopad, např. basketbal, volejbal, házená.
Příčina: Příčinou vzniku skokanského kolene je omezení průtoku krve a lymfy v místě úponu a rozvoj zánětlivé reakce.
Mezi hlavní faktory podílející se na vzniku skokanského kolene řadíme:
- nadměrné zatěžování dolní končetiny
- zvýšené napětí čtyřhlavého svalu stehenního
- svalové dysbalance v oblasti dolní končetiny
- nevhodné nastavení okolních segmentů (hlezenní nebo kyčelní kloub)
- prodělané úrazy kolene
Projevy: Bolest pod čéškou na přední straně kolene je hlavním projevem skokanského kolene. Tato bolest se může objevovat u aktivit vyžadující zapojení čtyřhlavého svalu stehenního (dřep, běh, chůze do schodů i ze schodů, doskoky či dopady). Současně je možné pozorovat v oblasti pod čéškou projevy zánětlivé reakce – otok, zvýšení místní teploty, zčervenání nebo bolest po dotyku.
Terapie: Kompenzační cvičení pro korekci svalových dysbalancí je zaměřeno hlavně na uvolnění napětí přímé hlavy musculus quadriceps femoris pomocí různých technik, např. postizometrické relaxace, strečinku nebo cvičení s foam rollerem. Dále se zaměřujeme na posílení oslabených svalových skupin, které narušují statiku dolních končetin (vnitřní hlava čtyřhlavého svalu stehenního, hýžďové svaly). V pozdější fázi terapie se zaměřujeme na kontrolu a nácvik správného provedení pohybových vzorů, které jsou využívané v konkrétním sportu (odraz, doskok, dřep …). Léčbu skokanského kolene je možné doplnit o aplikaci fyzikální terapie, např. magnetoterapii, laser nebo rázovou vlnu.
4. Artróza
Artróza kolene (gonartróza) je onemocnění kloubu, pro které je typickým příznakem úbytek kloubní chrupavky, spojený s tvorbou kostních výrůstků (osteofytů).
Příčina: Příčina vzniku primární artrózy není zcela známa, avšak stále častěji je vina přičítána metabolické poruše tvorby chrupavčité tkáně. Důvody vzniku sekundární artrózy jsou různorodé, v mnoha případech dochází k rozvoji degenerativních změn po prodělaném úrazu nebo poranění kolenního kloubu, dále při nestabilitě kloubu, netypickém tvaru kloubních ploch nebo u zánětlivých onemocnění (revmatoidní artritida).
Projevy: Prvním příznakem počínající artrózy je tupá, hluboká bolest, nejčastěji umisťována na střed kolene. Typická je tzv. startovací bolestí, která se objevuje vždy na začátku pohybu a postupně zeslabuje. Tento typ bolesti bývá přítomný zejména z rána nebo po dlouhodobějším klidu (např. delší sed). Dalším příznakem je raní ztuhlost kloubu, vybočování kolene (nohy do „O“), omezení pohyblivosti kolenního kloubu, oslabení svalů (hlavně čtyřhlavého svalu stehenního) a zhoršení stability.
Terapie: Základem terapie je fyzioterapeutické cvičení, které je vhodné doplnit farmakologickou léčbou a edukaci pacienta o důležitost pravidelného cvičení a péče o své tělo. V závislosti na stádiu onemocnění a míře deformace kolenního kloubu by měl být fyzioterapeutem navržen rehabilitační plán, který zahrnuje uvolnění a protažení zkrácených svalů (svaly vnitřní strany stehna – adduktory, svaly zadní strany stehna – hamstringy), posílení oslabených svalových skupin (hýžďových svalů, čtyřhlavého svalu stehenního) a cvičení na nestabilních plochách pro zlepšení rovnováhy a stability kolenního kloubu. Doporučuje se kombinovat rehabilitační cvičení s aerobními aktivitami (chůze, nordick walking, plavání) a doplňkovou fyzikální terapií, např. parafínovými zábaly (v chronickém stádiu), TENS proudy, magnetoterapií nebo ultrazvukem.
5. Přetržení předního zkříženého vazu
Přetržení předního zkříženého vazu (ACL) je nejčastější traumatické poranění vazu v těle, které vzniká hlavně při sportovních aktivitách využívajících rychlou změnu pohybu (fotbal, tenis, basketbal). Rizikovou skupinou pro toto poranění jsou mladí lidé, kteří se věnují sportu na vrcholové úrovni.
Příčina: Poranění vzniká převážně nekontaktním mechanismem, který může zahrnovat pohyby jako: dopad po výskoku, rychlé zpomalení pohybu, výskok nebo rychlé silové propnutí kolene nad fyziologickou mez (do hyperextenze).
Ženy jsou obecně náchylnější k poranění ACL, avšak z jakého důvodu není zatím zcela jasné. Usuzuje se souvislost s:
- větší laxicitou vazů (menší pevností vazů)
- addukčním postavením stehen (u žen vídáme častěji postavení dolních končetin do „X“)
- menším prostorem pro ACL v kolenním kloubu
Projevy: Klíčovým symptomem pro odhalení přetržení předního zkříženého vazu je pocit prasknutí v koleni, následováno pocitem vyskočení kolene s ostrou bolestí, rychlému vytvoření otoku a nemožností pokračovat v aktivitě. Po odeznění těchto akutních příznaků se dostavuje bolest při rychlé změně směru pohybu a značná nestabilita kolenního kloubu.
Terapie: Na základě doporučení ortopeda/fyzioterapeuta se musí pacient rozhodnout pro konzervativní nebo operativní terapie. Dříve než dojde k rozhodnutí mezi operací a konzervativním řešením, je nutné zajistit akutní péči o poraněný vaz – redukci hemartrózy (přítomnost krve v kloubním pouzdře) pomocí aplikace ledu, polohování kolene do vyvýšené pozice a podávání nesteroidních protizánětlivých léků.
Konzervativní terapie má za cíl odstranění současných obtíží (otok, bolest), obnovu rozsahu pohybu v kloubu, zlepšení stability kolene a obnovu pohybových vzorů, které byly úrazem pozměněny (stoj, chůze, běh ..). Pro redukci otoku je možné zvolit techniky manuální lymfodrenáže. Ty napomáhají k obnově kloubních rozsahů, stejně jako uvolnění zvýšené napětí svalu lýtkového, hamstringů a napínače stehenní povázky (musculus tensor fascie latae), které drží koleno v mírném pokrčení (semiflexi). Důležitou částí terapie je posílení vnitřní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního a zlepšení stability kolenního kloubu.
Operativní řešení je obecně doporučováno mladým pacientům, u kterých je pravděpodobné, že budou chtít i nadále provozovat sportovní aktivity na vrcholové úrovni. Rekonstrukce vazu je dále doporučována v momentě, kdy nestabilita kolenního kloubu nedovoluje provádět běžné denní aktivity (chůze po rovině, do schodů) nebo činnosti nutné pro vykonávání povolání.
6. Morbus Osgood-Schlatter
Osgood-Schlatterova choroba známá také jako osteochondróza je neúrazové poranění místa úponu šlachy čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps femoris) na holenní kost u dospívajících dětí.
Příčina: Během růstového spurtu, u chlapců okolo 12-14 let a u dívek okolo 10-12 let, dochází k prodlužování kostí a zvyšování napětí šlachy čtyřhlavého svalu stehenního. Tahem šlachy dochází k natržení až odtržení ještě ne zcela osifikované (zkostnatělé) drsnatiny holenní kosti. V závislosti na natržení této části kosti zde dochází k rozvoji zánětu, který způsobuje bolest a omezení pohyblivosti kolenního kloubu.
Projevy: Hlavním příznakem je bolest přední strany kolenního kloubu, která je spojená s rozvojem zánětu v oblasti drsnatiny holenní kosti. Zánět se může projevit otokem, zvýšením teploty a zčervenáním v oblasti poranění. Bolest se zhoršuje při pohybových aktivitách, které vyžadují zapojení čtyřhlavého svalu stehenního, např.: běhání, skákání, jízda na kole, chůze do schodů a ze schodů či kopání do míče.
Terapie: Pro terapii Osgood-Schlatterovi nemoci je nutné omezit sportovní aktivity, které vyvolávají bolest a dočasně je nahradit kompenzačním rehabilitačním cvičením. Tento typ cvičení je zaměřený především na jemné protažení přímého svalu stehenního a svalů zadní strany stehna (hamstrimgů). Dále je nutné se zaměřit posílení oslabených svalových skupin zajišťující stabilitu kolenního kloubu (vnitřní hlava čtyřhlavého svalu stehenního). Účinnou formou cvičení pro zlepšení stability kolenního kloubu je cvičení na nestabilních plochách (např. Bossu, Airex, úseč). Pokud koleno vykazuje známky aktivního zánětu, je vhodné oteklou oblast ledovat. Léčbu je také možno doplnit o užívání nesteroidních protizánětlivých léků pro zmírnění bolesti.
7. Poranění menisku
Poranění menisku (chrupavčité destičky) je často se objevující úraz kolenního kloubu. Nejčastěji dochází k natržení nebo až odtržení části menisku, který se může volně pohybovat v kloubu a způsobovat bolest.
Příčina: Poranění menisku bývá v mnoha případech způsobeno rychlým rotačním pohybem mezi kostí stehenní a lýtkovou. S tímto pohybem se nejčastěji setkáváme u sportů, jako jsou fotbal, tenis, lyžování atd. Rizikové mohou být také sportovní aktivity s odrazem a dopadem.
Projevy: Během okamžiku poranění menisku je cítit prudká bolest, pocit lupnutí v koleni nebo vyskočení kolene. Následně dochází vytvoření otoku okolo čéšky a znemožnění pohybu kolene, hlavně z důvodu velké bolesti. Kolenní kloub se postupně dostává do mírného pokrčení vlivem reflexivního stažení svalů okolo kloubu. Značně je snížena také stabilita kloubu, stoj a chůze může být mírně nejistá.
Terapie: Dle závažnosti poranění je zvolen buďto operační zákrok nebo fyzioterapie. Ta v první fázi zahrnuje aplikaci lymfodrenáží nebo lymfatického tejpu pro snížení otoku kloubu. Pro zvýšení rozsahu pohybu kolene je nutné snížit svalové napětí svalů zadní strany stehna (hamstringů), které udržují kolenní kloub v mírném ohybu. Důležité je také posílit vnitřní hlavu čtyřhlavého svalu stehenního, který se účastní stabilizace kloubu. Pro obnovení stability kolene jsou vhodná cvičení na nestabilních plochách (např. Bosu, Airex, úseč). V pozdější fázi rehabilitace je možné zařadit náročnější pohybové prvky, např. plyometrické cvičení, která jsou ideální pro získání větší svalové síly.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- FERRETTI, A., MONACO, E., PONZO, A., DAGGET, M., GUZZINI, M., MAZZA, D., REDLER, A., CONTEDUCA, F. The unhappy triad of the knee re-revisted. International Orthopaedics. 2018, 43 (2), 223-228. ISSN 1761-7227.
- GENTILI, A., SEEGER, L., L., YAO, L. Anterior cruciate ligament tear: indirect signs at MR imaging. Radiology. 1994, 193 (3), 835-840. ISSN 0033-8419.
- ARENDT, E., A., AGEL, A., DICK, R. Anterior Cruciate Ligament Injury Patterns Among Collegiate Men and Women. Journal of Athleric Training. 1999, 34 (2), 86-92. ISSN 1947-380X.
- MUSAHL, V., KARLSSON, J. Anterior Cruciate Ligament Tear. The New England Journal of Medicine. 2019, 380 (24), 2341-2348. ISSN 0028-4793.
- GEORGIEVA, D., POPOSKA, A., DZOLEVA-TOLEVSKA, R., MANEVA-KUZEVSKA, K., GEORGIEX A., VUJICA, Z. Osgood-Schlatter Disease – a common problem in young athletes. Research in Physical Education, Sport & Health . 2015, 4 (2), 47-49. ISSN 1857-8160
- HABUSTA, S., F., COFFEY, R., PONNARASU, S., GRIFFIN, E., E. Chondromalacia Patella. 1st edition StatPearls Publishing, 2020.
- HOŘČIČKA, V. Osteoartroza. Interní medicína pro praxi. 2004, 5, 238-243. ISSN 1212-7299.
- MIKULA, J. Rehabilitační problematika kolenních náhrad: Hlavní téma: Endoprotetika kolene. Zdravotnické noviny. 2003, 52(23), 8-17. ISSN 1805-2355
- PAVELKA, K.. Doporučení České revmatologické společnosti pro léčbu osteoartrózy kolenních a kyčelních a ručních kloubů. Czech Rheumatology/Česká Revmatologie. 2012, 20(3), 138-157
- DHANAKOTTI, S., SAMUEL, R. K., THAKAR, M., DOSHI, S., VADSOLA, K. Effects of Additional Kinesiotaping Over the Conventional Physiotherapy Exercise on Pain, Quadriceps Strength and Knee Functional Disability in Knee Osteoarthritis Participants: A Randomized Controlled Study. International Journal of Health Sciences and Research. 2016, 6(1), 221-229. ISSN 2249-9571.
- FERRETTTI, A., IPPOLITO, E., PIERPAOLO, M. Jumper’s Knee. The American Journal of Sports Medicine. 1983, 11(2), 58-62. ISSN 1552-3365.
- RUDAVSKY, A., COOK, J. Physiotherapy management of patellar tendinopathy (jumper’s knee). Journal of Physiotherapy. 2014, 60(3), 122-129. ISSN 1836-9553
- Smith JM, Varacallo M. Osgood Schlatter Disease. [Updated 2020 Jul 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441995/
- https://www.physio-pedia.com/Chondromalacia_Patellae
- https://physio-pedia.com/Osgood-Schlatter’s_Disease?utm_source=physiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal
- https://kidshealth.org/en/parents/osgood.html
Man photo created by rawpixel.com – www.freepik.com